Ekologia po bydgosku. Uczniowie mają pomysł, jak dbać o środowisko [WIDEO, ZDJĘCIA]

2020-03-07 7:00

W sprawach ekologii słuchajmy młodych. Oni mają sporo do powiedzenia i mnóstwo świeżych pomysłów. Szkolne Koła Caritas z kujawsko pomorskiego zostały zaproszone na specjalne ekologiczne warsztaty. Uczniowie zastanawiają się co zrobić, by chronić środowisko.

- Można stworzyć szkolne ogródki, żeby ograniczyć spożywanie przez uczniów niezdrowego jedzenia, można ustawić kompostownik, posadźmy warzywa, np. marchewkę,ale też kwiaty. Można ustawić szklarnię, klasy będą mogły przygotować sobie drugie śniadanie. Myśleliśmy, żeby wydać książkę z dawnymi przepisami z wykorzystaniem ziół albo zrekonstruować łąkę, w miejscu gdzie teraz stoi szkoła i obserwować owady- takie m.in. pomysły narodziły się podczas spotkania.

- Chodzi o to, żeby te pomysły były realizowane nie tylko w szkole, ale żeby wejść w środowisko lokalne. Żeby całej dzielnicy coś zaproponować – mówi opiekunka szkolnego koła Caritas.

Pojawiały się też bardzo wyszukane projekty, ale możliwe do zrealizowania.

- Żeby samochody elektryczne były w zasięgu każdego człowieka, żeby nie były aż tak drogie. Z plastikowych butelek można zrobić duże pufy, żeby młodzież nie siedziała na podłodze w szkole, tylko na pufach, które sama wykona. I żeby rozpowszechnić automaty, które zamieniają przedmioty czy śmieci, które można wykorzystać ponownie na bilety komunikacyjne albo pieniądze.

PRZECZYTAJ: Rekrutacja do przedszkoli w Bydgoszczy 2020/21

Pojawił się też pomysł przygotowania spektaklu połączonego z wymienianką ubrań, żeby ograniczyć produkcję zbędnych materiałów.

- Młodzież zwróciła uwagę na problemy środowiska, z tym co się dzieje z naszym środowiskiem, poprzez udział w strajkach klimatycznych, daje jakiś sygnał dorosłym, by zatroszczyli się o to, co nas otacza, bo co nam zostawicie - mówi Brat Kordian Szwarc z Caritas Polska.

- Mam taką wielką nadzieję, że właśnie ta młodzież pokaże nam świat, którego my nie widzimy. Świat ich oczami, problemy, które będą miały dla nich inny wymiar niż dla dorosłych. I liczę na to, że nas zaskoczą, że pokażą nam coś, czego nie widzimy, wskażą rozwiązania, o których nie pomyśleliśmy. To oni będą budować przyszłość całej planety - mówi Sławek Piotrowski, który poprowadził ekologiczne warsztaty.

Pięć najlepszych projektów zaproponowanych przez młodzież otrzyma dofinansowanie w wysokości 4 tys złotych.

ZOBACZ TAKŻE: Koronawirus w Polsce. Dwa nowe przypadki podejrzenia koronawirusa w kujawsko-pomorskim

Ekologia po bydgosku. Uczniowie mają pomysł, jak dbać o środowisko

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki