Jan Paweł II zmarł 15 lat temu. Karol Wojtyła jest Honorowym Obywatelem Bydgoszczy [15. rocznica śmierci Jana Pawła II]

2020-04-02 13:49 EIB
Jan Paweł II
Autor: archiwum se.pl 100. rocznica urodzin Jana Pawła II. Jak świętuje Kraków?

W czwartek (2.04.2020) województwo kujawsko-pomorskie obchodzi 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II, patrona regionu. Marszałek Piotr Całbecki złoży kwiaty pod toruńskim pomnikiem świętego. O godzinie 21.37 na ścianie budynku Urzędu Marszałkowskiego wyświetlony zostanie symboliczny znak pamięci o Janie Pawle II. - Zachęcamy wszystkich do wspólnej modlitwy i wystawienia w oknach zapalonych świec -apeluje Urząd Marszałkowski.

W 2017 roku województwo kujawsko-pomorskie, jako pierwszy region na świecie zostało objęte patronatem Jana Pawła II. Pierwsze stanowisko w sprawie ustanowienia patronatu, z prośbą do władz kościelnych o zgodę na takie posunięcie, sejmik przyjął w lutym 2016, powołując się na ścisłe związki województwa, od początku jego historii, z postacią wielkiego Polaka. stanowisko, które jest odpowiedzią na papieską decyzję zatwierdzającą patronat sejmik przyjął w marcu 2017 roku przez aklamację.

Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego, ustanowione w 2008 roku, obchodzimy 7 czerwca, w rocznicę papieskiej pielgrzymki na Kujawy i Pomorze. Oficjalne papież dwukrotnie odwiedzał region: 6 i 7 czerwca 1991 roku był we Włocławku, również 7 czerwca, ale 1999 roku przybył z pielgrzymką do Bydgoszczy i Torunia. Tego samego dnia przypada wojewódzki dzień patronalny św. Jana Pawła II.

Papież Polak jest honorowym obywatelem piętnastu miast i dwudziestu dziewięciu gmin w naszym regionie oraz patronem wielu szkół i placówek oświatowych, a także dwóch centrów dialogu społecznego i gmachu Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK. Jego imię noszą liczne ulice, place, parki i skwery, a także osiedla w całym regionie.

- Dla milionów ludzi na całym świecie święty Jan Paweł II jest orędownikiem dialogu opartego na prawdzie, miłości i sprawiedliwości. Patronat Jana Pawła II jest zobowiązaniem, by naszą regionalną tożsamość budować i umacniać w oparciu o wartości trwałe, sprawdzone i szanowane - mówi marszałek Piotr Całbecki

ZOBACZ: Koronawirus. Lista zakupów na kwarantannę [CENY I PRODUKTY NA PRZETRWANIE]

Koronaporadnik cz.10 Czy można wyjść z domu?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.