Kiedy jodek potasu w tabletkach będzie rozdawany Polakom? MSWiA ujawnia plan działania [RELACJA NA ŻYWO]

i

Autor: pixabay.com Kiedy jodek potasu w tabletkach będzie rozdawany Polakom? MSWiA ujawnia plan działania [RELACJA NA ŻYWO]

Konferencja MSWiA

Kiedy jodek potasu w tabletkach będzie rozdawany Polakom? MSWiA mówi jasno: "Jesteśmy gotowi"

Jodek potasu w tabletkach trafił już do miast. Kiedy będzie rozdawany Polakom? To zależy od sytuacji za naszą wschodnią granicą. Podczas piątkowej (30 września) konferencji MSWiA zapewniało, że trwają działania mają charakter prewencyjny. Czym jest jodek potasu i jakie ma działanie? Czy można kupić jodek potasu w aptece? Te pytania coraz częściej zadają sobie Polacy, który obawiają się o zdrowie swoje i najbliższych. Zapraszamy do prześledzenia zapisu z konferencji prasowej MWSiA.

Jodek potasu będzie rozdawany w szkołach?

Z powodu walk toczących się w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, MSWiA podejmuje działania związane z dystrybucją w Polsce jodku potasu. Lek chroni przed skutkami promieniowania. Wiadomo, że tabletki trafiły już do miast w całej Polsce. Czy będą rozdawane Polakom? Prezes Państwowej Agencji Atomowej podczas konferencji prasowej zapewniał, że Polska jest bezpieczna, a my możemy spać spokojnie.

Jodek potasu na promieniowanie. Jak działa lek?

Jodek potasu (KI) to związek chemiczny, który wspomaga ochronę przed skutkami promieniowania radioaktywnego. Kiedyś szerzej znany pod postacią płynu Lugola, którego jest składnikiem. Płyn bardzo dobrze znają niektórzy Polacy, ponieważ był on podawany po awarii elektrowni w Czarnobylu. Teraz sam płyn nie jest już stosowany, a jodek potasu występuje w tabletkach. Jak działa jodek potasu i dlaczego jest aż tak ważny? Jodek potasu skutecznie blokuje wchłanianie przez tarczycę radioaktywnego jodu-131. Dzięki temu tarczyca nie wchłania i nie magazynuje radioaktywnego jodu-131, który może prowadzić do wielu groźnych chorób. Więcej na temat jodu potasu przeczytasz w tekście: Jodek potasu na promieniowanie - co to? Tabletki jodku potasu rozdane, miasta w gotowości. Gdzie kupić jodek potasu?

Zapis relacji NA ŻYWO z konferencji prasowej MSWiA 30.09.2022:

13:35 Gdzie będzie można przyjąć tabletkę?

- Tu apelujemy do wojewodów o organizowanie konferencji, informowanie na stronach internetowych, gdzie można odebrać lek. Najdalej w przyszłym tygodniu będą podane dokładne adresy. Najczęściej będą to szkoły podstawowe, jednak teraz tabletki znajdują się w jednostkach straży pożarnej. Pamiętajmy, że czas jest tu bardzo ważny, zatem miejsca dystrybucji leku jest bardzo istotna - powiedział Poboży.

13:25 Kiedy przyjąć jodek potasu?

- Optymalny czas przed spodziewanym promieniowaniem, to ok. 24 h. Polska jest w bardzo dobrej sytuacji geograficznej, więc ryzyko jest bardzo małe, jednak nie można go w 100% wykluczyć - mówi prof. dr hab. n. med. Wojciech Zgliczyński, Kierownik Kliniki Endokrynologii CMKP w Szpitalu Bielańskim.

13:15 "Polacy są bezpieczni"

Dr Łukasza Młynarkiewicza zaapelował do mediów o to, aby nie rozsiewać tzw. "fake newsów". - Takie działanie nikomu nie służy. Podkreślam, Polacy są bezpieczni. Nasze działania są wyłącznie prewencyjne i prosi tak je traktować. Cały czas monitorujemy sytuację w Ukrainie - dodał Prezes Państwowej Agencji Atomowej.

13:10 Jodek potasu szkodliwy?

Prezes Państwowej Agencji Atomowej zaapelował do Polaków, aby nie brać tabletek jodku potasu na własną rękę, ponieważ może to zaszkodzić naszemu zdrowiu. - Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani, jednak atak na elektronie w Zaporożu nam nie zagraża - wyjaśnił

13:05 "Jesteśmy gotowi"

- Na razie tabletki nie będą dystrybuowane Polakom. Chcieliśmy pokazać, że jesteśmy gotowi, jednak na chwilę obecną wykluczamy jakiekolwiek zagrożenie. Liczba tabletek jest zagwarantowana dla wszystkich obywateli, którzy są zakwalifikowani do przyjęcia takiego preparatu - dodał Poboży.

13:00 Rozpoczęła się konferencja MSWiA

- Konferencja jest poświęcona dystrybucji jodku potasu. W program zarządzania kryzysowego zdecydowaliśmy o prewencyjnej dystrybucji tabletek jodu potasu. Chce jednak zaznaczyć, że działania mają charakter rutynowy. Zagrożenia w chwili obecnej nie ma, ale musimy być gotowi - powiedział Błażej Poboży.

12:40 Polacy mogą spać spokojnie?

W czwartek (29 września) w programie Polsat News jednym z gości był wiceminister, Maciej Wąski, który wyjaśnił, że jodek potasu jest dystrybuowany na wypadek ewentualnego uszkodzenia którejś z elektrowni atomowych w Ukrainie. - Takiego zagrożenia jednak aktualnie nie ma. Zaporoska Elektrownia Atomowa jest wygaszona, nie pracują tam reaktory - dodał.

12:20 Ważne spotkanie

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, dr Błażej Pobożny przewodniczył wideokonferencji z wojewodami.

11:50 Państwowa Agencja Atomistyki o sytuacji w kraju

- Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska - czytamy w komunikacie. Bieżące wyniki stacji pomiarowych znajdują się na stronie PAA tutaj.

11:30 Jodek potasu tematem piątkowej konferencji MSWiA

Na godzinę 13:00 zaplanowano spotkanie w siedzibie MSWiA, którego tematem będzie dystrybucja jodku potasu. Na razie wiadomo, że lek pojawił się m.in. w Białystoku. Tam trwają przygotowania do jego dystrybucji. Więcej w tekście: Białystok przygotowany do dystrybucji jodku potasu. Straż pożarna przekazała tabletki. Czy zagrożenie jest realne?

Sonda
jodek potasu - czy powinien być rozdawany w szkołach w przypadku zagrożenia?
Elektrownia rozwiązuje umowy z mieszkańcami Opola. Co dalej?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki