Kiedy przyjdzie wiosna? Meteorolodzy o "pogodowej HUŚTAWCE". Sytuacja będzie dynamiczna

2021-02-13 5:11 eib
Kiedy przyjdzie wiosna? Czeka nas pogodowa huśtawka!
Autor: GRAFIKA SE Maciej Jabłoński

Kiedy w Polsce zobaczymy pierwsze oznaki wiosny? Czy wraz z nadejściem marca opuszczą nas mrozy i nieustanne opady śniegu? Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowali prognozę długoterminową na marzec 2021. Jaka będzie aura? Czy na dobre pożegnamy się zimą? Doczekamy się ocieplenia? Przeczytajcie prognozę pogody na marzec 2021.

Fatalne warunki na drogach w Bydgoszczy. Zima znów dała o sobie znać

Spis treści

  1. Kiedy przyjdzie wiosna? Meteorolodzy o "pogodowej HUŚTAWCE". Sytuacja będzie dynamiczna
  2. Marzec 2021: Temperatury powyżej zera
  3. Kiedy nadejdzie wiosna? Prognoza pogody na marzec 2021

Kiedy przyjdzie wiosna? Meteorolodzy o "pogodowej HUŚTAWCE". Sytuacja będzie dynamiczna

Z informacji przekazanych przez synoptyków z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że marzec 2021 zapowiada się ciepło.

IMGW w prognozie długoterminowej informuje, że w ostatnich dwóch dekadach lutego czeka nas bardzo dynamiczna sytuacja.

- Fakt, że będzie biało i mroźnie nie dziwi już chyba nikogo, natomiast w drugiej dekadzie lutego (11-20 luty) modele WRF-CFS jak i WRF-GFS, pomimo różnic wynikających ze specyfiki samych modeli, generalnie rysują stopniowe (w ciągu kilku dni) przesuwanie się strefy niskiej temperatury powietrza w kierunku północno-wschodnim. Druga część tej dekady powinna być wyraźnie cieplejsza, z możliwością wystąpienia maksymalnej temperatury powietrza w okolicach 0°C (głównie zachodnia i południowo-zachodnia część kraju) - informują synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zobacz także: Quiz: Prawda, czy fałsz? Znasz odpowiedzi na te pytania? Są dziecinnie proste!

Marzec 2021: Temperatury powyżej zera

Meteorolodzy przygotowujący prognozy pogody na marzec mówią, że wraz z nadejściem nowego miesiąca możemy spodziewać się temperatur powyżej zera.

Synoptycy z IMGW postanowili odpowiedzieć na pytanie "czy w marcu będzie wiosna?".

Z prognoz pogody, które zostały przez nich przygotowane wynika, że w marcu czeka nas wyraźne ocieplenie, w zakresie możliwych wartości minimalnej i maksymalnej temperatury powietrza, już w drugiej dekadzie marca 2021 r. 

- Sytuacja ta, z okresowymi napływami zimnego powietrza ze wschodu, ma się utrzymać również w ostatniej części marca. Aktualna długoterminowa prognoza średnich warunków termicznych i opadowych dla marca 2021, oparta na dotychczas stosowanych modelach IMGW-PIB i odniesiona do okresu referencyjnego 1981-2010, wskazuje na możliwe występowanie temperatury powietrza w normie (IMGW-Reg) lub powyżej normy (IMGW-Bayes), a więc potencjalnie ciepły marzec. Wyniki modelu WRF-CFS w sporej części pokrywają się z opublikowanymi 8 lutego br. tygodniowymi anomaliami ECMWF, które wyraźnie rysują dostępny okres drugiej połowy marca jako normalny dla zdecydowanej części kraju (południe, część południowo zachodnia i zachodnia część Polski) - piszą synoptycy z IMGW.

Sprawdź koniecznie: Pracujesz na mrozie? Sprawdź jakie obowiązki ma Twój szef!

Kiedy nadejdzie wiosna? Prognoza pogody na marzec 2021

Czy zatem w marcu będziemy mogli cieszyć się już ciepłymi, wiosennymi dniami?

- Jak podpowiadają dostępne modele meteorologiczne, na dzień dzisiejszy wiele wskazuje na to, że druga połowa marca może być cieplejsza niż zwykle, przy czym odpowiedź nie jest jednoznaczna i do pytania pewnie jeszcze nie raz wrócimy. A póki co, zanim niezdecydowana zima na dobre ustąpi powoli wyglądającej zza śnieżnych zasp wiośnie, cieszmy się z obecności śniegu, który być może pozwoli ograniczyć deficyt zasobów wodnych w naszym kraju - piszą synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE