"Las" Wyczółkowskiego oficjalnie odsłonięty! Można go podziwiać na Wyspie Młyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]

2019-10-21 8:39

Jest mroczny i tajemniczy. Obraz Leona Wyczółkowskiego z prywatnej kolekcji trafił do Bydgoszczy. W związku z powiększeniem kolekcji, przygotowano mnóstwo ciekawych zajęć dla uczniów.

Przez lata wisiał na ścianie w prywatnym krakowskim mieszkaniu, teraz mogą go podziwiać wszyscy. Obraz Las Leona Wyczółkowskiego można już oglądać na Wyspie Młyńskiej. Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zakupiło go ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dotacji miasta.

- Praca wisiała w kolekcji prywatnej od lat 80, kupiona w Krakowie. Właściciel zwrócił się do nas pierwszy raz z propozycją sprzedaży w 2014 roku. Przez 5 lat ta praca czekała na nas, mieliśmy problemy, żeby ją kupić. Właściciel życzył sobie, żeby obraz trafił do Bydgoszczy i to do kolekcji państwowej. Stąd poczekał 5 lat. Oczywiście wymienimy szybę na specjalistyczną, ale praca jest w świetnym stanie - mówi kustosz Ewa Sekuła-Tauer.

Wymiana szyby obrazu jest kosztowna, ale konieczna.

- Specjalistyczne szkoło eliminuje refleksy i powoduje, że możemy oglądać dzieło w całej okazałości. I jest to ważne szczególnie w przypadku pasteli – mówi Michał Woźniak, dyrektor Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Muzeum zaprasza na spotkania edukacyjne związane z nowym nabytkiem. Program obejmie zajęcia zarówno dla osób indywidualnych, jak i dla zorganizowanych grup szkolnych, a jego celem jest przybliżenie uczestnikom życia i twórczości Leona Wyczółkowskiego.

Pierwsze spotkanie już 3 listopada.Kolejne 7 i 21 listopada 2019. W sumie zbiory związane z Wyczółkowskim liczą już 731 obiektów.

Nasi Partnerzy polecają