Mówią, że to jeden z najtrudniejszych języków świata. W Bydgoszczy świętowali Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego [WIDEO, ZDJĘCIA, AUDIO]

2019-02-21 21:10

Mówią, że to jeden z najtrudniejszych języków świata. Jest piękny - mimo że strasznie szeleści. W III LO w Bydgoszczy świętowali Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Poloniści zorganizowali dyktando i quiz językowy.

Nie każdy wie, jak napisać "hulaszczy" albo "mitrężyć", ale dziś jest szczególna okazja, by sprawdzić to w słowniku. Uczniowie III LO w Bydgoszczy podjęli wyzwanie i łamali sobie długopisy na trudnych słowach.

- Z perspektywy osoby, która zawodowo zajmuje się poprawnością językową, mam nawyk poprawiania błędów ortograficznych. Miałam taką sytuację, kiedy napisał do mnie rodzic. Trzymałam w dłoni czerwony długopis i chciałam jego korespondencję poprawić. W ostatniej chwili zatrzymałam się, bo uznałam, że to będzie duży nietakt - mówi Arleta Szatkowska, nauczycielka języka polskiego.

Uczniowie napisali dyktando i przyznali, że wcale nie był taki trudny.

- Mam nadzieję, że poszło mi dobrze. Jestem w klasie humanistycznej, więc mam rozszerzony język polski - przyznaje Mikołaj, uczeń III LO.

Piętro wyżej uczniowie rozwiązywali quiz językowy.

- Na co dzień obserwuję tendencję do skrótowości, a nawet niechlujności. To mnie bardzo razi. Denerwują "włanczać" i wziąść" - mówi Anna Pujanek, polonistka.

Na świecie jest kilka tysięcy języków. Językiem polskim posługuje się ok. 45 mln osób.

Zobacz relację naszego reportera:

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany