Zaglądamy na plac budowy

Ostatnie prace przy nabrzeżu w Starym Fordonie. Tak teraz wygląda teren nad Wisłą [ZDJĘCIA, WIDEO]

2022-10-11 12:48

Historia Fordonu od 1973 roku jest częścią dziedzictwa Bydgoszczy. O tożsamości rewitalizowanego Starego Fordonu przypomina jednak coraz więcej oryginalnych pamiątek. Do herbu w płycie Rynku dołącza właśnie podświetlany metalowy napis „Fordon” na nabrzeżu. Na jakim etapie są teraz prace?

Ostatnie prace przy nabrzeżu w Starym Fordonie

Ostatnie prace przy nabrzeżu w Starym Fordonie. Tak teraz wygląda teren nad Wisłą

Umocnione nabrzeże jest zlokalizowane na przedłużeniu ul. A. Frycza-Modrzewskiego. Ma pełnić kilka funkcji. Podstawowa to wzmocnienie potencjału Starego Fordonu, który znów zwraca się ku Wiśle. Będzie to miejsce wypoczynku i rekreacji, z ławkami oraz siedziskami. Stworzy również możliwość wodowania i cumowania jednostek pływających czy korzystania z transportu wodnego. Umocnione nabrzeże będzie również pełniło funkcję ochronną (ostrogi) i będzie wzmacniać projektowaną drogę dojazdową do planowanego w przyszłości portu.

- Zakończyły się już wszystkie prace związane z betonowaniem śródstopni, które umożliwią schodzenie na kolejne poziomy nabrzeża. Wkrótce zdjęte zostaną ostatnie szalunki - wyjaśnia ZDMiKP Bydgoszcz.

Trwają jeszcze ostatnie prace brukarskie wykonywane są przy parkingu otaczającym nabrzeże. Równocześnie trwają prace wykończeniowe związane z elementami małej architektury: montażem ławek, koszy na śmieci, oświetlenia, kamer.

Na murze slipu zawisł napis FORDON, który odtąd będzie witał spacerowiczów i turystów. Metalowe litery będą widoczne z wody i mostu, także po zmroku za sprawą iluminacji. To kolejny element kompleksowej rewitalizacji, uwzględniający postulaty mieszkańców związane m.in. z przypominaniem historii Fordonu, który do 1973 roku był oddzielnym miastem.

Budowa nabrzeża zakończy się w ciągu miesiąca. Inwestycja pochłonęła ponad  8 mln zł. Wcześniej w ramach rewitalizacji Starego Fordonu kompleksową modernizację przeszły m.in. miejskie kamienice oraz przebudowano ul. Bydgoską.

W czerwcu otwarty został zrewitalizowany Rynek z efektowną fontanną. Pisaliśmy o tym tutaj: Fontanna w Starym Fordonie już zachwyca mieszkańców! Wyjątkowy pokaz na Rynku [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Jak oceniasz inwestycje w Bydgoszczy?