Policjanci zlikwidowali pod Bydgoszczą nielegalną fabrykę anabolików i leków na potencję [ZDJĘCIA]

2016-09-21 13:15

Policja zatrzymała 14 osób. Znalazła na miejscu m.in. 430 tys. sterydów w ampułkach i tabletkach oraz 100 tys. tabletek na potencję.

Sprawą zajmowali się policjanci CBŚP. Przez kilka miesięcy sprawdzali kto stoi za produkcją i handlem na dużą skalę sfałszowanymi farmaceutykami. - Ustalili, że pod Bydgoszczą została zorganizowana nielegalna fabryka produktów leczniczych, podrabiająca leki czterech znanych koncernów farmaceutycznych - informuje CBŚP. Śledczy dowiedzieli się również, kto zajmuje się poszczególnymi etapami procederu.

- Na miejscu policjanci zatrzymali mężczyznę, który trudnił się wytwarzaniem sfałszowanych medykamentów. W pomieszczeniach magazynowych ukryte były specjalne przejścia, ukryte za drzwiami szaf, do kolejnych pomieszczeń produkcyjnych, gdzie stały różnego rodzaju maszyny. Na miejscu policjanci zabezpieczyli również gotowe produkty, jak i ich półfabrykaty – wyjaśnia policja.

Śledczy zabezpieczyli na miejscu 48 maszyn: wykrojniki, sitodrukarkę, tampodrukarkę, naświetlarkę, tabletkarki, blistrownice, powlekarki, ampułkarki, zasobniki, pakowaczki,  mieszalniki i inne. Oprócz tego znaleziono 377 stempli do produkcji, 23 sita drukarskie, 28 matryc drukarskich. Całość była warta ponad 4 mln zł. - Oprócz komponentów do produkcji policjanci zabezpieczyli gotowe produkty: sterydy anaboliczne w ampułkach, fiolkach i tabletkach, jak również 100 tys. tabletek na potencję - dodaje CBŚP.

Policjanci ustalili, że część gotowych produktów oraz półfabrykaty były sprowadzane z Chin kanałem przerzutowym przez Grecję, jak i Wielką Brytanię oraz Rumunię. - Dystrybucja odbywała się w większości z wykorzystaniem sieci Internet. Produkty te zagrażały życiu i zdrowiu kupujących ze względu na warunki produkcji, jak również różnice w składzie - dodaje policja.

Według szacunkowych danych śledczych grupa wprowadziła na rynek fałszywe produkty o wartości co najmniej kilkudziesięciu milionów złotych. - Zatrzymani w Prokuraturze Rejonowej Poznań Grunwald, która nadzoruje przedmiotowe śledztwo, oprócz zarzutów kierowania lub udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, usłyszeli zarzuty sprowadzania niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez produkcję, przechowywanie i odpłatne udostępnienie sfałszowanych produktów leczniczych, a także import gotowych produktów leczniczych i substancji czynnych, jak i wprowadzania do obrotu produktów leczniczych - informuje CBŚP.

Wobec czterech osób zastosowany został tymczasowy areszt na 3 miesiące.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki