Próbny egzamin ósmoklasisty 2021. Język polski. Sprawdź odpowiedzi i arkusze CKE. "Był nawet łatwy"

2021-03-17 11:02
Egzamin ósmoklasisty, zdjęcie poglądowe
Autor: SHUTTERSTOCK Egzaminy ósmoklasistów

Próbny egzamin ósmoklasisty 2021 z języka polskiego rozpocznie się 17 marca o godz. 9. Będzie to pierwszy z trzech próbnych egzaminów CKE, do których przystąpią ósmoklasiści. Arkusz CKE będzie sprawdzał m.in. wiedzę z zakresu lektur obowiązkowych. Zobaczcie, co znalazło się w arkuszu i poznajcie sugerowane odpowiedzi!

W związku ze skróceniem listy lektur obowiązkowych, próbny egzamin ósmoklasisty 2021 miał być łatwiejszy. Czy tak było? Uczniowie nie byli zadowoleni, że w arkuszu pojawiły się pytania z "Pana Tadeusza", ale wielu z nich uznało całościowo egzamin jako "nawet łatwy". Z jakimi zadaniami musieli się mierzyć ósmoklasiści? Zobaczcie w galerii poniżej ARKUSZ CKE i sugerowane ODPOWIEDZI i sprawdźcie, jak wam poszło!

Próbny egzamin ósmoklasisty 2021: polski odpowiedzi i arkusze CKE

Na bieżąco śledzimy przebieg próbnego egzaminu ósmoklasisty 2021. Szczegóły znajdziesz w naszej relacji na żywo: Próbny egzamin ósmoklasisty 2021. Język polski już w środę, 17 marca. Tutaj sprawdzisz odpowiedzi i arkusze CKE [RELACJA NA ŻYWO]

Ósmoklasiści na pewno będą chcieli sprawdzić, jak im poszło i będą szukali odpowiedzi z egzaminu z języka polskiego. Mamy dla nich dobrą wiadomość. Arkusze CKE z próbnego egzaminu ósmoklasisty 2021 z polskiego opublikujemy wkrótce po jego rozpoczęciu, w środę, 17 marca 2021 po godz. 9. W naszej galerii znajdziesz arkusz oraz sugerowane odpowiedzi.

Harmonogram próbnego egzaminu ósmoklasisty 2021

Przypomnijmy, że próbny egzamin ósmoklasisty rozpocznie się w środę, 17 marca 2021. Egzaminy potrwają trzy dni - każdego dnia uczniowie zmierzą się z arkuszem zadań CKE z innego przedmiotu. Oto pełen harmonogram próbnego egzaminu ósmoklasisty 2021:

 • 17 marca br. (środa), godz. 9:00 – język polski
 • 18 marca br. (czwartek), godz. 9:00 – matematyka
 • 19 marca br. (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski)

Pewniaki na próbnym egzaminie ósmoklasisty 2021 z polskiego

Próbny egzamin ósmoklasisty 2021 z języka polskiego ma rozpocząć się w środę, 17 marca punktualnie o godzinie 9. W niektórych placówkach egzamin odbywa się stacjonarnie, z zachowaniem zasad rygoru sanitarnego. Uczniowie, których szkoły nie zdecydowały się na organizację próbnego egzaminu ósmoklasisty, będą mogli pobrać arkusze z oficjalnej strony CKE i rozwiązać je samodzielnie w domach. Na rozwiązanie zadań z języka polskiego i napisanie wypracowania ósmoklasiści będą mieli 120 minut. Co znajdzie się w arkuszu z polskiego? Zobaczcie, jakie pewniaki są typowane na próbnym egzaminie ósmoklasisty!

Próbny egzamin ósmoklasisty 2021. Uczniowie liczą na PRZECIEKI. To na pewno będzie na egzaminie! [17-19 marca]

Jakie lektury będą na próbnym egzaminie ósmoklasisty 2021 z polskiego?

Aż trzy lektury wymienia się jako te najbardziej prawdopodobne na egzaminie. Na szczęście nie są to bardzo trudne książki, a dwie z nich są na tyle krótkie, że uczniowie zdążą je powtórzyć przed próbnym egzaminem z polskiego. Jako pewniaki z polskiego typuje się następujące lektury obowiązkowe:

 • "Pan Tadeusz"
 • "Zemsta"
 • "Balladyna"

Wcześniej typowano również "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego, ale na szczęście dla ósmoklasistów decyzją Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki ta lektura została wykreślona z listy tych obowiązkowych. Uczniowie nie muszą także czytać m.in. reportaży Melchiora Wańkowicza. Więcej o tytułach, które zniknęły z listy lektur obowiązkowych przeczytasz w artykule: Próbny egzamin ósmoklasisty 2021. NOWA LISTA LEKTUR obowiązkowych na polski. Z listy zniknął POSTRACH uczniów

Kolejnym pewniakiem na próbnym egzaminie ósmoklasisty z polskiego są zadania otwarte, wśród których CKE sprawdzi umiejętność pisania długiej formy wypowiedzi, jak i formy użytkowej. Koniecznie trzeba więc powtórzyć zasady dotyczące pisania:

 • rozprawki
 • opowiadania
 • opisu
 • charakterystyki
 • sprawozdania
 • listu motywacyjnego
 • CV
 • ogłoszenia
 • zaproszenia
 • oficjalnego listu

Ósmoklasiści muszą sobie jednak zdawać sprawę z tego, że pewniaki, to nie to samo co przecieki przed egzaminem ósmoklasisty. Informacje o przeciekach regularnie pojawiają się w internecie przed różnymi egzaminami CKE, ale jak dotąd nie okazały się one prawdziwe.

Czytaj także: Próbny egzamin ósmoklasisty. POLSKI na pierwszy ogień. Matematyka POSTRACHEM uczniów [odpowiedzi i arkusze CKE]

Czytaj więcej o próbnym egzaminie ósmoklasisty 2021

Ósmoklasiści skończyli egzaminacyjny maraton. Jakie mają plany?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE