W Bydgoszczy zawyją syreny! Komunikat Urzędu Miasta

2020-08-01 15:23 KM
Syrena alarmowa
Autor: wikimedia.org W Bydgoszczy zawyją syreny! Komunikat Urzędu Miasta / Zdjęcie poglądowe

W sobotę (1.08.2020) w Bydgoszczy zawyją syreny. Nasze miasto nie będzie wyjątkiem - podobnie będzie w całej Polsce. 1 sierpnia odbędą się uroczystości związane z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. To już 76 lat od słynnej bitwy II wojny światowej. - W tym roku, w związku z pandemią, obchody będą miały wymiar bardziej symboliczny - informuje Urząd Miasta na głównej stronie grodu nad Brdą.

W Bydgoszczy zawyją syreny! 1 sierpnia o godzinie 17:00 będzie głośno w całym kraju. Każdego roku bydgoszczanie solidarnie czczą pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego. W tym roku, wyjątkowo, obchody 1 sierpnia będą bardziej symboliczne - prezydent Rafał Bruski złoży kwiaty pod pomnikiem Powstania u zbiegu ulic Gdańskiej i Czerkaskiej, a o w godzinie "W" w całym mieście zawyją syreny. Od godz. 16:45 na Starym Rynku, w ramach akcji "Bydgoszcz pamięta", rozpocznie się inscenizacja historyczna połączona z koncertem kapeli podwórkowej Ferajna Bydgoska. W obchodach weźmie udział Wojsko Polskie i przedstawiciele środowisk harcerskich.

Syreny zawyją w Bydgoszczy. Co jeszcze w programie obchodów 1 sierpnia?

Zrzeszenie Harcerskie Piąta.PL przyozdobi bydgoskie pomniki i tablice biało-czerwonymi kokardami z napisem “1944 Pamiętamy”. Wstęgi pojawią się m.in. na:

  • Tablicy pamiątkowej na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej,
  • Pomniku Powstania Warszawskiego na skwerze przy ul. Gdańskiej/Czerkaskiej,
  • Pomniku Walki i Męczeństwa na Starym Rynku,
  • Tablicy harcerzy na Cmentarzu Bohaterów,
  • Krzyżu Powstańczym na Zbożowym Rynku,
  • Obelisku przy ul. Szpitalnej przy kościele Polskich Braci Męczenników, poświęconym harcerzom – ofiarom II wojny światowej,
  • Obelisku przy ul. Szarych Szeregów, upamiętniającym harcerzy – ofiary II wojny światowej.

- Kiedy usłyszymy dźwięk syreny, warto się na chwilę zatrzymać i minutą ciszy oddać cześć powstańcom, którzy w 1944 roku walczyli o wolną Polskę - podkreślają przedstawiciele Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Z maseczką do autobusy i sklepu. Bydgoszczanie zakrywają nos i usta?