Zmiana czasu z letniego na zimowy 2020. Kiedy przestawiamy zegarki?

2020-10-23 12:55 EIB
Zmiana czasu z letniego na zimowy. Czy w marcu przestawimy zegarki ostatni raz?
Autor: Pixabay Zmiana czasu z letniego na zimowy. Czy w marcu przestawimy zegarki ostatni raz?

Zmiana czasu 2020 na zimowy. Kiedy zmieniamy czas z letniego na zimowy? W tym roku zmiana czasu na zimowy wypada na noc z 24 na 25 października.

Zmiana czasu 2020 na zimowy. Kiedy zmieniamy czas z letniego na zimowy? O której przestawić zegarki

Czas zimowy - Czym jest?

Dni w listopadzie, grudniu, styczniu, lutym i marcu są w ciągu roku najkrótsze. Oszczędności wynikłe z przejścia na czas letni są znikome dlatego przechodzi się z powrotem do czasu podstawowego zwanym czasem zimowym.W Polsce z czasu letniego na czas zimowy przechodzi się w ostatnią niedzielę października. Wskazówki zegarów przestawia się o jedną godzinę do tyłu - z godziny 3 na godzinę 2 w nocy. W 2020 zimna czasu z letniego na zimowy będzie w nocy z 24 na 25 października.

W Polsce wprowadzenie i odwołanie czasu letniego reguluje Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 marca 2004 roku w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2004 - 2008.

Sezonowe zmiany czasu stosuje się w ok. 70 krajach na świecie. Obowiązuje on m.in.: w prawie wszystkich krajach Europy (wyjątkiem jest Islandia), w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii. Krajem jaki nie wprowadził zmiany czasu jest m.in. Japonia.

Zmianę czasu wprowadzono na początku XX wieku ze względu na oszczędność energii. W Polsce czas urzędowy letni różni się od czasu Greenwich (GMT) o +2 godziny, czas zimowy o +1 godzinę.

Od 2000 roku w całej Unii Europejskiej czas letni zaczyna się w ostatnią niedzielę marca a kończy w ostatnią niedzielę października.

Zobacz także: Kiedy przyjdzie zima? Amerykańska prognoza pogody na zimę 2020/2021

Zmiana czasu 2020 na zimowy. Kiedy zmieniamy czas z letniego na zimowy?

W 2020 roku czas zimowy z letniego przestawiamy w nocy z 24 na 25 października. Zegarki cofamy z godziny 3 na godzinę 2 w nocy.

Czy w marcu 2021 ostatni raz przedstawimy zegarki?

W marcu 2019 roku Parlament Europejski wypowiedział się w kwestii regulacji, które mają na celu zniesienie w państwach Unii Europejskiej zmianę czasu już w 2021 roku.

W Unii Europejskiej nie będzie jednego czasu. Każdy kraj będzie decydował we własnym zakresie, w którym czasie - letnim, czy zimowym, pozostanie. Większość krajów opowiedziało się za pozostaniem w czasie letnim. Nieliczne państwa wybrały czas zimowy.

Przeczytaj: "Ta zima będzie INNA niż wszystkie. Nie z powodu pogody"! Jasnowidz Jackowski miał SZOKUJĄCĄ wizję

Czy w marcu 2021 ostatni raz przestawimy zegarki? Ta decyzja jeszcze nie zapadła.

W Polsce zmiany czasu obowiązują od 20-lecia międzywojennego. Czas letni ogłaszano w połowie kwietnia i zmieniano go na zimowy połowie września.

Jechał bez kół i hamulców! "Kierowca był zaskoczony"