Zmiany w załatwianiu paszportu! Co się zmieni 13 listopada? Gdzie złożyć wniosek o paszport?

i

Autor: pixabay.com Zmiany w załatwianiu paszportu! Co się zmieni 13 listopada? Gdzie złożyć wniosek o paszport?

Paszport 2022

Zmiany w załatwianiu paszportu! Od środy (9 listopada) przerwa w działaniu punktów wydawania dokumentu

2022-11-07 8:20

Ważne informacje dla osób, które planują złożenie wniosku o paszport w 2022 roku. Od 13 listopada 2022 formalności związane z wnioskowaniem o paszport mają być jeszcze prostsze. Jak zapowiada ministerstwo cyfryzacji, w związku z nachodzącymi zmianami, urzędy będą nieczynne przez kilka dni. Znamy szczegóły!

Paszport w 2022 r. Jakie zmiany od 13 listopada?

Od 13 listopada 2022 roku formalności związane z wnioskowaniem o paszport będą jeszcze prostsze. – Usprawniamy funkcjonowaniu rejestrów centralnych. Odchodzimy od wypełniania wniosku paszportowego odręcznie. O możliwości odbioru gotowych dokumentów urząd poinformuje SMS-em lub mailowo, jeśli podamy swoje dane kontaktowe. Dzięki nowej e-usłudze będzie też można zgłosić online utratę lub uszkodzenie paszportu podkreśla pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Jak zapowiada ministerstwo, przy odbiorze paszportu organ wydający będzie mógł potwierdzić Twoją tożsamość także na podstawie odcisku palca.

Dodatkowo dzięki nowym e-usługom będzie można sprawdzić również:

  • swoje dane w Rejestrze Dokumentów Paszportowych (RDP),
  • czy paszport lub inny dokument paszportowy jest gotowy do odbioru,
  • ważność paszportu lub innego dokumentu paszportowego,
  • a osoby, które złożyły wniosek o paszport za granicą, będą mogły potwierdzić odbiór paszportu lub innego dokumentu paszportowego, który dostarczył kurier.

Paszport 2022 - jak zgłosić utratę paszportu?

Zmiany, które zapowiada ministerstwo cyfryzacji obejmują także kwestie utraty paszportu. Już niebawem będzie można online zgłosić uszkodzenia paszportu albo innego dokumentu paszportowego.

Można to zrobić w trzech prostych krokach:

1. Zweryfikuj swoją tożsamość online. Możesz to zrobić za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu.

2. Wejdź na portal gov.pl w zakładkę „Usługi dla Obywatela”. Znajdź e-usługę „Zgłoś utratę lub uszkodzenie paszportu lub innego dokumentu paszportowego”.

3. Kliknij „Wyślij zgłoszenie” i potwierdź za pomocą e-podpisu, profilu zaufanego, e-dowodu lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.Uwaga! Punkty paszportowe będą nieczynne!

- Cyfryzujemy Polskę, aby wszystkim nam żyło się wygodniej i każdy mógł załatwić sprawy urzędowe online. Nowy Rejestr Dokumentów Paszportowych będzie częścią sześciu innych rejestrów centralnych, w tym dowodów osobistych, stanu cywilnego, czy numerów PESEL. Wiarygodne informacje, zgodne z dokumentami, to fundament cyfrowego urzędu. Pomaga optymalizować procesy, ale przede wszystkim jest realnym udogodnieniem dla obywateli, dając im dostęp do urzędu 24 h na dobę z dowolnego miejsca na świecie. Rejestr Dokumentów Paszportowych pozwoli coraz więcej spraw związanych z paszportami zrealizować przez internet, bez konieczności wizyty w urzędzie – wyjaśnia minister Cieszyński. 

Uwaga! Punkty paszportowe będą zamknięte!

W związku z wdrożeniem nowego systemu, od 8 listopada (godz. 14:00) do 13 listopada (godz. 00:00) czasu środkowo-europejskiego organy paszportowe w kraju i za granicą nie będą przyjmować wniosków o paszporty, ani wydawać dokumentów paszportowych.

Jeśli więc dostałeś powiadomienie, że odbiór paszportu przypada w tym terminie, prosimy o udanie się do punktu paszportowego najpóźniej 8 listopada do godz. 14:00. W przypadku uzasadnionej potrzeby w tym okresie, będzie można uzyskać paszport tymczasowy.

Sonda
Czy formalności związane z wyrobieniem paszportu powinny być prostsze?
Nielegalne paszporty covidowe. Kolejne osoby zatrzymane
Nasi Partnerzy polecają