Biblioteka [zdjęcie ilustracyjne]

i

Autor: jarmoluk/Pixabay Biblioteka [zdjęcie ilustracyjne]

Biblioteka Elbląska ponownie otwarta! Książki będą przechodzić kwarantannę

2020-05-06 8:37

Odmrażanie gospodarki, czyli stopniowe luzowanie obostrzeń trwa od 4 maja. Zgodnie z decyzją rządu ponownie otwarte zostają obiekty i instytucje, których funkcjonowanie zawieszono w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną w kraju. Ponieważ aktualnie jest ona coraz bardziej stabilna, kolejna otwarta zostanie Biblioteka Elbląska.

Od środy 6 maja ponownie otwarta będzie Biblioteka Elbląska. Początkowo funkcjonowanie wznawia Biblioteka Naukowa i Literacka przy ul. św. Ducha 3-7 i Bibliotekę Młodego Czytelnika BULAJ przy ul. Zamkowej 1. Pozostałe filie będą otwierane sukcesywnie po ich dostosowaniu do wytycznych.

Obie biblioteki będą otwarte jedynie w zakresie wypożyczania i zwrotu książek, które odbywać się będą w ustalony sposób, zapewniający bezpieczeństwo zarówno wypożyczającym jak i pracownikom.

W związku z panującą epidemią koronawirusa Biblioteki Elbląskiej nie ominą nowe zasady bezpieczeństwa. Przede wszystkim wymagane będzie, aby czytelnicy przebywający w bibliotece zakładali maseczki ochronne oraz rękawiczki ochronne.

Koronawirus. Posłuchaj, jakie przedmioty trzeba dezynfekować. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Na terenie biblioteki nie będą odbywały się spotkania i zajęcia, zamknięte pozostanie czytelnia, a książki będą przyjmowane i wydawane przy specjalnie przygotowanych i zabezpieczonych stanowiskach.

Niestety czytelnicy nie będą mieli możliwości swobodnego poruszania się między półkami. Książki zamówimy tylko przez katalog online lub telefonicznie. Wszystkie te rezerwacje będą realizowane następnego dnia od zamówienia.

Nowe zasady bezpieczeństwa
W bibliotece przy ul. św. Ducha może przebywać jednocześnie nie więcej niż 5 czytelników, natomiast w Bibliotece Młodego Czytelnika przy ul. Zamkowej maksymalnie dwie osoby powyżej 13 lat lub opiekun z dwojgiem dzieci do 13 lat. Ponadto przy stanowisku zdawczo-odbiorczym może znajdować się tylko 1 osoba, a osoby, które czekają w kolejce muszą zachować między sobą odległość 2 metry.

Dodatkowo wszystkie zwrócone książki poddane zostaną kwarantannie przez 5 dni.

Od 6 maja elblążanie będą mogli wypożyczyć książki oraz odwiedzić Galerię El. Od przyszłego wtorku mieszkańców i turystów zaprasza również Muzeum Historyczno – Archeologiczne. Oczywiście wszystko z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, opartych na wytycznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Biblioteki Narodowej.

Biblioteka będzie otwarta w niezmienionych godzinach, tj. 10:00-18:00 od poniedziałku do piątku i do 14:00 w soboty.

To jednak nie koniec dobrych wiadomości. Od środy otwarte zostaje także Centrum Sztuki Galeria EL. Będzie ono czynne w godzinach 12:00-18:00. Tu także nie obędzie się bez dodatkowych zasad bezpieczeństwa. W obiekcie będzie mogło przebywać jednocześnie nie więcej niż 35 osób. Obowiązują również rygory dotyczące zachowania bezpiecznej odległości od innych zwiedzających.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.

Super Raport 5 V (goście: Cimoszewicz, Matczak)