Fałszywy policjant wyłudził od 83-latka blisko ćwierć miliona złotych

i

Autor: mat. policji Fałszywy policjant wyłudził od 83-latka blisko ćwierć miliona złotych

Oszustwo "na policjanta"

Gorzów: Fałszywy policjant wyłudził od 83-latka blisko ćwierć miliona złotych!

2022-09-26 8:55

Blisko ćwierć miliona złotych stracił 83-letni mieszkaniec Gorzowa Wlkp., który padł ofiarą oszustwa „na policjanta”. Podający się za oficera policji oszust przekonał seniora, że jego oszczędności są zagrożone i jedyną szansę na ich ocalenie jest przekazanie ich w policyjny depozyt. 83-latek wypłacił z banku ponad 220 tys. zł i przekazał całą gotówkę fałszywemu policjantowi.

Mimo licznych ostrzeżeń policji, kolejny mieszkaniec Gorzowa Wlkp. padł ofiarą oszustwa „na policjanta”. W środę (21 września) do 83-letniego gorzowianina zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako wysoki rangą oficer lubuskiej policji. Oszust przekonał seniora, że jego pieniądze są zagrożone, a jedyną szansę na ich ocalenie jest przekazanie ich w policyjny depozyt.

83-latek uwierzył mężczyźnie podającemu się za policjanta i wykonując jego polecenia, zamknął swoją lokatę bankową, a następnie przekazał całą gotówkę w bramie kamienicy oszustowi. W ten sposób gorzowianin stracił ponad 220 tys. zł.

- Nawet półtora miliona złotych tracą każdego roku Lubuszanie, którzy dali się zwieść i uwierzyli w historie wymyślane przez oszustów - podkreśla podinsp. Marcin Maludy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. - Za każdym razem przestępczy proceder wygląda niemal identycznie: rozmowa telefoniczna z fikcyjnym policjantem czy członkiem rodziny, dramatyczna historia i ostatecznie przekazanie pieniędzy. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie im jakichkolwiek pieniędzy ani nie angażują postronnych osób do przeprowadzania „akcji” policyjnych.

Podlaskie. Pościg za przemytnikiem papierosów. BMW przejechało po kolczatce drogowej

Według policji, aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:

  • Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
  • Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
  • Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  • Zainstaluj dodatkowe blokady konta i kart płatniczych, jakie zalecają pracownicy banku.
  • Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy.
  • Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.
  • Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom policję.
Sonda
Znasz kogoś, kto stracił pieniądze na rzecz oszustów?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki