Gorzów: Nauczyciele będą protestować... po włosku. Co to oznacza dla uczniów?

2019-10-09 16:17 Wojciech Hańczuk
Gorzów strajk nauczycieli
Autor: mazinio W kwietniu szkoły nie pracowały. Jak teraz będzie wyglądał protest.

Nauczyciele 15 października wznowią zawieszony kilka miesięcy temu strajk. Tym razem szkoły i przedszkola będą pracować normalnie, nie będzie jedynie dodatkowych zajęć. Pedagodzy domagają sie większych pensji oraz reformy edukacji.

Nauczyciele od 15 października (wtorek) będą realizować tylko te zadania, które są zapisane w karcie nauczyciela. Będą prowadzić zajęcia dydaktyczne w czasie lekcji. Czego więc nie będzie? Nie będzie zajęć pozalekcyjnych, wycieczek czy szkolnych wyjść do kina i teatru. Zawieszona ma zostać działalność wszystkich dodatkowych kółek zainteresowań.

- Będziemy robić tylko te czynności, za które otrzymujemy wynagrodzenie - wyjaśniał w Radiu ESKA Barbara Zajbert, przewodnicząca ZNP w Gorzowie.

Za taką formą protestu odpowiedzieli się nauczyciele w specjalnym sondażu. W Gorzowie i okolicach na 1110 przebadanych czyli ok.70 % wszystkich nauczycieli aż 39% oceniło obecny system polskiej edukacji na dwóję. O co walczą nauczyciele?

- Wyższe wynagrodzenie to jedno, postulatów jest więcej. Zwiększenie nakładów na oświatę i zmniejszenie biurokracji. Chodzi o produkowanie ogromnej ilości zbędnych dokumentów - wyjaśnia Barbara Zajbert, przewodnicząca ZNP w Gorzowie.

Gorzów strajk nauczycieli
Autor: mazinio Nauczyciele domagają się m.in. reformy oświaty.

Przypomnijmy: strajk rozpoczął się 8 kwietnia. Pedagodzy w szkołach i przedszkolach nie prowadzili zajęć. Zawieszony został po trzech tygodniach przed egzaminem maturalnym. W nowej formie ma zostać wznowiony 15 października.