Gorzów on line. Jak mieszkańcy radzą sobie w czasach koronawirusa

2020-03-26 17:31 em
Gorzów bulwar
Autor: em Z domu wychodzimy tylko wtedy gdy musimy. Chodzimy maksymalnie parami.

W domach muszą zostać osoby objęte kwarantanną. Zasady są jasne i kto ich nie przestrzega może zostać ukarany. Grzywnę zapłacą m.in. dwaj panowie, którzy zamiast siedzieć w domu postanowili umyć samochód. Kara może wynieść nawet 30 tysięcy złotych. Jak sobie radzą pozostali?

Według ostatnich danych, w Lubuskiem kwarantannie poddanych jest prawie 3 tysiące osób. Zakaz złamało prawie 200. Gorzowski sąd nie rozpatrywał jeszcze żadnego wniosku o ich ukaranie, ale takie na pewno się pojawią.

Reszta, która jeszcze nie miała styczności z koronawirusem powinna powstrzymać się od opuszczania domu. Możemy wychodzić do pracy. Ile osób to robi?

W Gorzowie nikt takich badań nie przeprowadził. Nadal pracują największe zakłady, urzędy, ale w komunikacji miejskiej tego nie widać. Autobusy puste jeździły jeszcze z nim rząd wprowadził ograniczenia - w pojazdach może być teraz zajęta tylko połowa miejsc siedzących.

Pandemia na rynku pracy na razie najbardziej dotknęła małych przedsiębiorców, pracowników sklepów, lokali gastronomicznych i oczywiście nauczycieli.

Uczniowie siedzą teraz nie tylko z ksiązkami, ale także przed tabletami i komputerami
Autor: Tomasz Piszczek Uczniowie siedzą teraz nie tylko z ksiązkami, ale także przed tabletami i komputerami

Życie oświatowe przeniosło się do sieci. Uczniowie muszą codziennie logować się na szkolne strony i rozwiązywać przekazywane przez nauczycieli zadania. Pojawiły się także pierwsze próby prowadzenia lekcji przez internet. Zajęcia z matematyki mieli m.in. uczniowie IV LO.

Nowa organizacja zajęć utrudnia naukę. Zadań jest dużo a brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielami nie ułatwia zrozumienia nowych tematów.

Gorzów szpital
Autor: mazinio Pacjenci osobiście pojawiają się już tylko w szpitalu.


Całkowicie zmieniły się zasady podstawowej opieki medycznej. Lekarze rodzinni nie przyjmują pacjentów w przychodniach. Wszystko odbywa się telefonicznie. Dzwonimy, rejestrujemy się i czekamy aż lekarz do nas oddzwoni.

Przez telefon dowiemy się jak mamy się leczyć i co robić. Dostaniemy także e-receptę a ewentualne zwolnienie po sieci powędruje do pracodawcy. Przypomnijmy: podobne procedury stosujemy w przypadku podejrzenia zarażeniem koronawirusem. Zgłaszamy objawy przez telefon i czekamy na instrukcję.

Gorzów spacer z psem
Autor: em Na spacer raczej tylko z psem.


Z mieszkań możemy wychodzić po zakupy. Przy sklepach, poczcie widać czasami specyficzne kolejki. Grupki osób stojących - wzorcowo - w pewnym oddaleniu od siebie. Do pomieszczeń zawsze wpuszczana jest ograniczona ilość klientów. Sklepy wprowadzają kolejne procedury zabezpieczające: np. plandeki przy kasach.

Z domów mogą wychodzić także wolontariusz, którzy pomagają seniorom. Możemy także np. wyjść na spacer z psem. Musimy pamiętać, że wolno nam się poruszać tylko samotnie lub parami.

A co ze zwykłymi spacerami? Możemy na nie wychodzić. Gorzowianie ostatnio upatrzyli sobie murawy. W ciągu godziny naliczyliśmy ponad 30 spacerowiczów. Czy to dozwolone?

Zalecenia są jasne. Zostajemy w domach, wychodzimy z nich tylko jeżeli jest to konieczne. Wspólne spacery mogą nie spełniać tych kryteriów.