Koronawirus: Pieniądze, umorzenia i ulgi dla firm w Gorzowie

2020-03-26 13:09 Kły
podróże
Autor: ptra/pixabay.com Sporo straciły biura podróży.

Prezydent miasta i gorzowscy radni podpisali Pakiet Pomocowy Gorzowska Dycha. Wszedł on w życie od razu. Decyzje miały zapaść na sesji, ale w związku z nowymi ograniczeniami, została ona odwołana. Przedstawiciele klubów spotkali się on-line.

Z pomocy mogą skorzystać te firm, które zostały poszkodowane przez pandemie COVID-19. Przeznaczono dla nich 10 milionów złotych - 2 miliony pójdą na potrzeby indywidualne przedsiębiorców, a 8 milionów na umorzenia czynszów, odroczenie lub rozłożenie na raty różnych opłat.

- Umorzenie czynszów dla najemców lokali na dwa miesiące, bo na razie mówimy o bieżącej sytuacji. Umorzenie czynszów także dla dzierżawców nieruchomości prowadzących działalność gospodarczą. Opłaty za użytkowanie wieczyste gruntów poprzez odroczenie lub rozłożenie na raty. Ogródki restauracyjne 1 grosz za metr kwadratowy - wylicza Jacek Wójcicki.

pakiet dycha
Autor: materiały UM Gorzów Prezydent i przewodniczący podczas rozmów online z radnymi.

Dla poszkodowanych biznesmenów przygotowano także ulgi w płaceniu podatków i opłat lokalnych. W przygotowaniu dokumentu udział brali radni, którzy także przekazywali opinie mieszkańców.

- Liczymy, że pakiet będzie się zmieniał wraz z bieżącą sytuacją. Być może nie dla wszystkich jest on satysfakcjonujący, ale będziemy go dostosowywać do zmieniających się warunków – powiedział Jan Kaczanowski, przewodniczący RM.

Zainteresowani wnioski powinni składać do Wydziału Obsługi Inwestora i Biznesu UM. Jak zapewnia prezydent- każdy zostanie rozpatrzony indywidualnie. Chodzi o branże ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 13 marca tego roku. Szczegóły na stronie miasta.