​Iglica do poprawki. Problemy przy remoncie gorzowskiej katedry

2020-01-29 16:49 em
Gorzów katedra
Autor: mazinio Katedra cały czas jest remontowana więc kaplica jest w budynku Przemysłówki.

Konserwatorowi zabytków nie spodobała się nowa iglica, która kilka tygodni temu została zamontowana na szczycie świątyni. Kontrowersje wzbudziły złote zdobienia, które jego zdaniem były słabej jakości.


Michał Jarosiński, kierownik prac konserwatorskich w gorzowskiej katedrze uznał, że iglice należy ściągnąć i ją poprawić. Zrobi to jedna z krakowskich pracowni i za kilka tygodni iglica, już w złotych zdobieniach zostanie ponownie zamontowana na szczycie świątyni.

Trwają także prace wewnątrz kościoła oraz przy wieży. Trzeba odnowić elewację czy obić hełm blacha miedzianą. Być może pierwsza msza święta w odnowionej świątyni zostanie odprawiona podczas najbliższych Świąt Wielkanocnych. 

Przypomnijmy: do pożaru katedry doszło w lipcu 2017 roku, ciągle trwa jej odbudowa. Koszt prac oszacowano na 20 milionów złotych.

O zaniedbania, które miały doprowadzić do pożaru prokuratura oskarżyła dwóch księży - byłego i aktualnego proboszcza. Zarzuty dotyczą m.in braku sprawnego systemu sygnalizacji pożarowej czy braku badań instalacji elektrycznej wieży.

Były proboszcz przyznał się do winy i dobrowolnie poddał karze. Aktualny proboszcz podtrzymuje swoje zdanie o niewinności i chce tego dowieść podczas trwającego cały czas procesu.

Gorzowska Katedra została wybudowana pod koniec XIII wieku. Samo prezbiterium zostało natomiast dobudowane w 1489 roku.