
Funkcjonariusze Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim, we współpracy z Wielkopolskim Urzędem Celno-Skarbowym w Poznaniu, niemieckimi funkcjonariuszami Urzędu Celnego w Essen oraz Europolem, ustalili, że w Düsseldorfie w Niemczech oraz na terenie Holandii działa nielegalna fabryka papierosów oraz kilkanaście miejsc ich magazynowania.
CBŚP i międzynarodowe służby rozbijają fabrykę papierosów
W drugiej połowie marca śledczy z Urzędu Celnego w Essen, po uzyskaniu informacji od funkcjonariuszy CBŚP z Gorzowa Wielkopolskiego oraz Wielkopolskiej Krajowej Administracji Skarbowej, działając w imieniu prokuratury w Düsseldorfie, ujawnili nielegalnie działającą fabrykę papierosów. Na miejscu znajdowały się dwie profesjonalne kompletne linie służące do produkcji papierosów oraz ich pakowania, a także kompletna linia do cięcia oraz przerabiania tytoniu.
Na gorącym uczynku produkcji nielegalnych wyrobów tytoniowych zatrzymano 11 osób, obywateli Europy Wschodniej, w tym Polski. Zatrzymania były przeprowadzone przy wsparciu sił specjalnych niemieckiej Policji Federalnej.
W miejscu nielegalnej produkcji zabezpieczono blisko 25 milionów sztuk papierosów z naniesionym logo różnych marek tytoniowych, blisko 15 ton tytoniu, a także duże ilości produktów pośrednich, m.in. filtry, owijki, kleje, a także opakowania zewnętrzne zawierające logo różnych marek papierosów. Dodatkowo, w wyniku przeszukań w miejscowościach Mülheim an der Ruhr oraz Mönchengladbach w Niemczech, zabezpieczono ponad 120 000 sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Podczas przeszukań, przy użyciu psa tropiącego, znaleziono i zabezpieczono 108 000 euro w gotówce, ukrytych w kilku miejscach.
Ogromne straty liczone w milionach euro
W tym samym czasie, gdy prowadzono działania w Niemczech, Holenderska Służba Informacji i Dochodzeń Fiskalnych (FIOD), na podstawie informacji uzyskanych od służb działających w Niemczech, przeszukała magazyn w holenderskim Weert, gdzie ujawniono i skonfiskowano prawie 7 milionów sztuk podrabianych papierosów pochodzących z fabryki w Niemczech. Na miejscu zatrzymano jedną osobę.
„Według ustaleń śledczych, gdyby nielegalny towar trafił na rynek europejski, łączne straty z tego tytułu mogłyby wynieść ponad 6 mln euro”
– informuje CBŚP. Prowadzone czynności wykazały, że tylko od początku stycznia 2025 roku grupa wyprodukowała i rozprowadziła dziesiątki milionów sztuk papierosów. Według aktualnych informacji, papierosy miały być przeznaczone przede wszystkim na czarny rynek państw europejskich.
Łącznie, w trakcie działań na terenie Niemiec i Holandii, zatrzymano 13 osób należących do zorganizowanej grupy przestępczej oraz przejęto ponad 30 milionów sztuk papierosów.