Nadpłaty i niedopłaty. Gorzowski ZGM podsumowuje okres grzewczy

2020-12-01 23:02 kły
gorzów miasto
Autor: gorzow.pl zdjęcie ilustracyjne

1500 rodzin podzieliło się prawie po równo na tych co za ogrzewanie płacą oraz na tych, którzy opłat nie wnoszą. Jedni mają finansową nadwyżkę, a drudzy spore zaległości. Z kolei najubożsi skorzystają z dopłat.

Rozliczenie dotyczy okresu 2019/2020. Według danych Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej-  800 rodzin ma nadpłaty za ogrzewanie. Według Pawła Nowackiego, dyrektora instytucji- średnio nadpłata wyniesie około 510 złotych.

Niestety ponad 700 rodzin ma natomiast niedopłaty. Z czego to wynika? Jak tłumaczy dyrektor Nowacki- część tych lokatorów nie ma tytułu prawnego, a więc wychodzą z założenia, że jeżeli mają zaległości, to kolejna niedopłata nie robi już na nich wrażenia. Są to rodziny do eksmisji.

gorzów kaloryfer
Autor: ri/pixabay.com Gorzowianie rozliczają się z centralne ogrzewanie.

Do rozliczenia brane pod uwagę są następujące kryteria: wielkość mieszkania, ilość domowników, stan techniczny lokalu i budynku.

Dla najuboższych lokatorów, tradycyjnie, będzie możliwość skorzystania z dopłat. Chodzi o programu "Dzielmy się ciepłem" prowadzonym przez gorzowski magistrat i elektrociepłownię. Będzie on kontynuowany i w grudniu pojawią się środki dla rodzin w trudnej sytuacji. W ubiegłym roku pula programu wynosiła 40 tysięcy złotych.