Nowa karteka i specjalne nosze dla osób z nadwagą pojawią się w Gorzowie!

2020-02-21 16:14
Karetka
Autor: coola Kolejna nowa karetka dla Gorzowa

Stacja Pogotowia Ratunkowego przymierza się do zakupu kolejnego ambulansu o dużym udźwigu. Będą w nim także nosze przystosowane do transportu pajcentów ważących nawet... 320 kilogramów!

Zakup jest możliwy dzięki dofinansowaniu jakie gorzowska Stacja Pogotowia otrzymała z samorządu województwa. Na karetkę, warta około 600 tys. zł, pogotowie dostanie 500 tys. zł dotacji. Kolejne 100 tys. zł będzie pochodzić ze środków własnych.

Chodzi o pojazd wyposażony w profesjonalne nosze bariatryczne, czyli przeznaczone do transportu osób z dużą nadwagą oraz przystosowany do przewozu takich ciężarów.

- Jedną taką karetkę z noszami mamy już na stanie. Te nosze wytrzymują 320 kilogramów, nominalnie. powyżej to nie wiemy, ponieważ to jest duża nowość. Zresztą, jak nam powiedział producent byliśmy pierwszymi, a chyba nawet wciąż jesteśmy jedynymi posiadaczami takich noszy w Polsce. Dlatego, że te nosze są po prostu dość drogie. Ale ja wychodzę z założenia, że jak już coś kupujemy to warto kupować do przodu. A nadwaga, nie ma co ukrywać jest poważną chorobą XXI wieku. I takich osób jest coraz więcej - powiedział Andrzej Szmit, dyrektor Wojewódzkiej Stacji pogotowia Ratunkowego w Gorzowie.

Obecnie w Gorzowie jeździ 11 karetek. Pogotowie przymierza się do wymiany swojego taboru. Jak przyznaje dyrektor: trzeba to robić co dwa trzy lata ze względu na dużą eksploatację pojazdów oraz pojawiające się co chwilę nowości medyczne.