Zużyte rękawiczki i fruwające śmieci? Kolejny efekt epidemii

i

Autor: pixabay.com/manfredrichter/nastya_gepp

Odpady w dobie koronawirusa. Jak to wygląda w Kaliszu?

2020-04-07 12:42

Epidemia koronawirusa sprawia, że wiele codziennych czynności przybiera niecodzienną formę. Warto pamiętać, że szczególną ostrożność należy zachować także podczas wyrzucania śmieci. Nie można jednak zapominać, że odpady należy segregować.

Wiele osób używa do ochrony osobistej jednorazowych chusteczek, rękawic, maseczek. Pamiętajmy, że nie wolno ich wrzucać do kosza z odpadami zbieranymi selektywnie. Tego typu odpady powinny być wyrzucane do pojemnika na odpady zmieszane. Wskazanym jest, przed wyrzuceniem ich do wspólnego śmietnika, poddanie zużytych środków ochrony osobistej co najmniej trzydniowej kwarantannie w oddzielnym worku foliowym. Po wyrzucaniu śmieci zaleca się dokładnie mycie rąk mydłem oraz użycie środka dezynfekcyjnego.

Władze miasta apelują do mieszkańców o zachowanie także czystości, ładu i porządku w okolicy pojemników na odpady.

W wielu gminach Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów (PSZOK) są zamknięte lub ich działalność podlega ograniczeniom. Nie jest to wina pracowników obsługi lecz zagrożenia epidemiologicznego w jakim się wszyscy znaleźliśmy. Pracownicy obsługi dokładają wszelkich starań, aby zachowując zasady bezpieczeństwa, w miarę posiadanych możliwości, przyjmować odpady.

Pamiętajmy, że właściwa segregacja i prawidłowe postępowanie z odpadami w tym trudnym czasie jest bardzo ważna dla naszego zdrowia i życia.

Posłuchaj dlaczego mycie włosów to także profilaktyka koronawirusa. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
Spowiedź w czasach zarazy