Policja przestrzega przed przywłaszczaniem znalezionych przedmiotów

i

Autor: Pixabay

Ta historia to przestroga

Rowerzysta znalazł na przystanku telefon. Teraz grozi mu rok więzienia

2022-10-17 9:18

Ta historia to lekcja dla każdego z nas. Pod koniec września 63-letni rowerzysta znalazł na przystanku telefon. Jak się okazało, chwilę wcześniej jego właścicielka wsiadła do autobusu i zostawiła urządzenie na ławce. Mężczyzna przywłaszczył sobie przedmiot i teraz grozi mu więzienie.

Taka sytuacja może spotkać każdego z nas, dlatego policja przestrzega przed podjęciem niewłaściwej, niezgodnej z prawem decyzji. Do zdarzenia doszło pod koniec września w Lesznie. Dwie młode dziewczyny oczekiwały na przystanku komunikacji miejskiej na autobus. Kiedy pojazd nadjechał, pasażerki wsiadły do niego, pozostawiając na siedzisku przystanku telefon komórkowy.

Telefon został na przystanku

Po chwili w pobliżu przystanku przejeżdżał rowerzysta, zatrzymał się, zauważył pozostawiony telefon, zabrał go i odjechał. I tu jak wskazuje policja doszło do przestępstwa. Mężczyzna nie zgłosił bowiem znalezienia przedmiotu na policję ani w Biurze Rzeczy Znalezionych.

- Policjanci ustalili, że kierującym rowerem był 63-letni mieszkaniec Leszna. W przeszłości notowany za przestępstwa przeciwko mieniu - wyjaśnia Monika Żymełka z Komendy Powiatowej Policji w Lesznie. - 12 października br. policjanci zatrzymali mężczyznę i przedstawili mu zarzut przywłaszczenia rzeczy znalezionej, za co grozi mu do roku więzienia - dodaje.

Znalezione nie kradzione?

Policja przypomina, że zabór cudzej rzeczy znalezionej stanowi przestępstwo przywłaszczenia. Gdy jesteśmy w posiadaniu cudzej rzeczy zagubionej lub pozostawionej, musimy dołożyć wszelkich starań, by przedmiot powrócił do właściciela. Najczęściej przywłaszczane są pieniądze, portfele i telefony komórkowe. Znajdując przedmiot należący do kogoś innego należy go zanieść do Biura Rzeczy Znalezionych lub do najbliższej jednostki policji.

Sonda
Czy zdarzyło Ci się znaleźć na ulicy cenny przedmiot?
Tak się kończy łamanie przepisów. W dwa dni zarobiła 3800 zł mandatu! [WIDEO]
Nasi Partnerzy polecają