Te dzieci nie pójdą do bierzmowania. Wśród nowych zasad m.in. uczestnictwo w życiu parafii

i

Autor: Shutterstock Te dzieci nie pójdą do bierzmowania. Wśród nowych zasad m.in. "uczestnictwo w życiu parafii"

Będzie trudniej

Te dzieci nie pójdą do bierzmowania. Lista wymagań zaskakuje! Jest "uczestnictwo w życiu parafii"

2024-02-14 11:09

Już wkrótce czas bierzmowania. W kwietniu młodzież w wieku od 14 do 18 lat przyjmować będzie jeden z siedmiu sakramentów. Diecezja kaliska postanowiła zmienić zasady dotyczące bierzmowania. Jeśli dziecko nie spełni wytycznych, ksiądz może nie dopuścić chętnego do przyjęcia sakramentu. O jakie zasady chodzi? Szczegóły poniżej.

Bez tego nie będzie bierzmowania. Diecezja kaliska z nowymi zasadami

Bierzmowanie to sakrament, podczas którego młodzież otrzymuje znamię daru Ducha Świętego, co ma wzmocnić ich wiarę. Zazwyczaj młodzież w wieku 14-18 lat przyjmuje sakrament bierzmowania podczas mszy świętej w kwietniu.

Przyjęło się, że bierzmowanie otrzymuje każdy chętny. Diecezja kaliska w 2024 r. wprowadziła pewne zasady, które mogą utrudnić przystąpienie do bierzmowania. - Biskup Damian Bryl po konsultacji z duszpasterzami i katechetami postanowił stworzyć instrukcję dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie sakramentu w 2024 roku - czytamy w artykule na o2.pl

Co musi zrobić kandydat, które chce przystąpić do sakramentu bierzmowania? Chodzi m.in. o indywidualne spotkania z kandydatem, konieczność uczestnictwa w lekcjach religii, osobista modlitwa i refleksja, a nawet uczestnictwo w życiu parafii. Jeśli te warunki nie zostaną spełnione, ksiądz może odmówić dopuszczenia do bierzmowania.

- W instrukcji proponujemy, żeby kandydaci do bierzmowania spotykali się w małych grupach, rozmawiali o wierze, a potem, żeby to, co usłyszą, mogli przeżyć na przygotowanej specjalnie dla nich liturgii - powiedział biskup Dryl, cytowany przez portal Noizz.

Wytyczne mają nie tylko dzieci chcące iść do bierzmowania, ale także rodzice. Oni również mają uczestniczyć w spotkaniach, ponieważ jak mówi ks. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu, "są oni odpowiedzialni za religijne wychowanie własnych dzieci".

ZOBACZ TEŻ: Ksiądz z TikToka zaskoczył w sprawie spowiedzi! Mówi, jak często trzeba to robić

Źródło: o2.pl / noizz.pl

B. SZYDŁO: PRZETRWANIE PIS TO PRZYWÓDZTWO PREZESA KACZYŃSKIEGO

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki