Dorodny rogacz! Pod Kielcami mieszka potężny łoś! "Taka gwiazda to rzadkość"

2020-06-30 9:01 ToM
Potężny łoś spod Daleszyc
Autor: Sylwester Szałas/ leśnictwo Marzysz / Nadleśnictwo Daleszyce Facebook Dorodny rogacz! Pod Kielcami mieszka potężny łoś! "Taka gwiazda to rzadkość"

Rzadko kiedy widujemy takie okazy! Foto-pułapka umieszczona na terenie Nadleśnictwa Daleszyce uchwyciła okiem obiektywu przepięknego, dorodnego łosia! Mimo że koło Kielc mieszka przynajmniej kilkanaście osobników, zwierzaka o tak potężnym porożu zbyt często spotkać nie można. Nadleśnictwo ocenia, że łoś waży przynajmniej 500-600 kg!

Łoś dał się "złapać" w foto-pułapkę zastawioną w lasach nieopodal miejscowości Trzemosna. Miejsce wybrał nieprzypadkowo leśniczy Sylwester Szałas - obok kamery znajduje się zbiornik wodny, z którego często korzystają dzikie zwierzęta. W niedzielę do wodopoju przyszedł dorodny samiec.

Leśnicy szacują, że byk waży nawet 500-600 kg. - Taka gwiazda to rzadkość - podkreślają pracownicy nadleśnictwa. Łosie mają bardzo dobre warunki w świętokrzyskich lasach. Żyje tu przynajmniej kilkanaście osobników, są na tyle potężne, że nie boją się ludzi. Jedynym zagrożeniem dla łosi są samochody przejeżdżające przez leśne drogi. Kierowcy powinni zachować szczególną uwagę na odcinku Niwy–Cisów.

Łosie to gatunek roślinożerny, ich największym przysmakiem są sosnowe gałęzie.

To gatunek objęty ochroną w naszym kraju!

Burza w Kielcach

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.