Dżem zagra koncert w Kielcach! Są jeszcze bilety!

2021-09-16 14:32
Dżem zagra koncert w Kielcach! Są jeszcze bilety!
Autor: Jarosław Roland Kruk / Wikipedia, licencja: CC-BY-SA-3.0 Dżem zagra koncert w Kielcach! Są jeszcze bilety!

Nie macie pomysłu na miło spędzoną niedzielę? Legendarny zespół blues rockowy Dżem zagra koncert w Kielcach już 19 września. Śląscy klasycy muzyki spod znaku południa Stanów Zjednoczonych z pewnością zaprezentują największe hity, które w oryginale śpiewał niezapomniany Rysiek Riedel. Dzisiaj - od 20 już lat - za mikrofonem w zespole stoi Maciej Balcar, ale liderem składu pozostaje niezmiennie basista Beno Otręba. Dżem rozpocznie występ w Kielcach o godzinie 19:00 w amfiteatrze na Kadzielni, dla wszystkich chętnych mamy dobre informacje: są jeszcze dostępne bilety, w cenie od 69 do 99 zł.

Zespołu Dżem przedstawiać nie trzeba, wszak to jeden z najbardziej znanych i uwielbianych przez publiczność polskich zespołów rockowych. Kapela została sformowana jeszcze w 1973 roku, założycielami byli bracia Adam i Beno Otrębowie oraz Paweł Berger. Grupa początkowo grała w różnym składzie, wszystko zmieniło się, gdy na próbę przyszedł 19-letni Rysiek Riedel. Na początku lat 80. zespół zaczął wydawać pierwsze single, 1984 Dżem "wypuścił" debiutancki album koncertowy zatytułowany Dzień, w którym pękło niebo. Rok później muzycy nagrali pierwszy album studyjny pt. Cegła. Na Cegle znalazło się osiem, w większości klasycznych, utworów, w tym „Whisky”, „Jesiony” czy „Czerwony jak cegła”. Z czasem popularność zespołu rosła, muzycy - zwłaszcza Rysiek Riedel - doczekali się kultowego statusu. Niestety, charyzmatyczny wokalista zaczął pogrążać się w szponach narkotykowego nałogu. Mimo złego stanu zdrowia wokalisty nagrany w 1989 roku album Najemnik przez muzyków i krytyków uznawany jest za szczytowe osiągnięcie grupy.

W październiku 1993 roku zespół nagrał płytę Autsajder. To ostatni album z premierowymi utworami grupy, na którym zaśpiewał Ryszard Riedel. Muzyk zmarł 30 lipca 1994 roku, bezpośrednią przyczyną śmierci była niewydolność serca. Wieść gminna niesie, że ostatnią w życiu "działkę" heroiny podał mu przez szpitalne okno jeden z kolegów-heroinistów.

Od 2001 roku wokalistą Dżemu jest Maciej Balcar, z nim za mikrofonem grupa wydała dwa albumy studyjne, oba pokryły się platyną. Ostatni album pt. Muza był numerem 1 na liście sprzedaży w Polsce. Śląska grupa Dżem zagra koncert w Kielcach już w najbliższą niedzielę, 19 września. Wydarzenie odbędzie się o godzinie 19:00 w amfiteatrze na Kadzielni. Są jeszcze bilety!

Zespół Dżem gra obecnie w następującym składzie:

Adam Otręba - gitara

  • Beno Otręba - bas
  • Jurek Styczyński - gitara
  • Zbyszek Szczerbiński - perkusja
  • Maciek Balcar - wokal
  • Janusz Borucki - klawisze
JAN TOMASZEWSKI: Nie powinniśmy klękać przed meczami! Czy byliśmy kolonistami jak Anglicy?