Google Doodle. Zamiast św. Mikołaja wyszukiwarka upamiętnia... włoską pizzę! Dlaczego?

2021-12-06 8:49
Google Doodle. Zamiast św. Mikołaja wyszukiwarka upamiętnia... włoską pizzę! Dlaczego?
Autor: Google Google Doodle. Zamiast św. Mikołaja wyszukiwarka upamiętnia... włoską pizzę! Dlaczego?

Spore zaskoczenie spotkało internautów w poniedziałek, 6 grudnia. Zamiast loga wyszukiwarki Google widzimy, nie - jak można było się spodziewać - grafikę związaną ze Świętym Mikołajem, lecz okolicznościowy obrazek przypominający pizzę. Klikając w logo, możemy zagrać w mini-grę polegającą na krojeniu potrawy rodem ze słonecznej Italii w odpowiedni sposób. Dlaczego Google zdecydowało się nawiązać do pizzy właśnie teraz, podczas gdy Międzynarodowy Dzień Pizzy wypada w lutym? Wyjaśniamy poniżej.

W poniedziałek, 6 grudnia 2021 roku, okolicznościowa grafika Google Doodle nawiązuje nie do Św. Mikołaja, który tego dnia tradycyjnie przynosi prezenty, lecz do jednej z najpopularniejszych potraw na świecie – pizzy. Globalna wyszukiwarka ze przygotowała tę grafikę, ponieważ neapolitańska sztuka kulinarna „Pizzaiuolo” została wpisana na Listę Reprezentatywną UNESCO niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości właśnie 6 grudnia, w 2007 roku. Okolicznościowa grafika jest odnośnikiem do prostej gry logicznej, polegającej na krojeniu wirtualnej pizzy w odpowiedni sposób. Jak przypomina Google, mimo że nawiązujące do pizzy podpłomyki były spożywane od wieków w starożytnych cywilizacjach, to właśnie Neapol jest powszechnie uznawany za miejsce narodzin znanej dziś pizzy pod koniec XVIII wieku.

Google Doodle. Co to jest?

Google Doodle to okolicznościowa grafika, która okresowo pojawia się w miejsce loga wyszukiwarki. Google Doodle nawiązuje do ważnych osobistości, świąt, rocznic czy wydarzeń. Początkowo Doodle były prostymi modyfikacjami loga, które polegały na dodaniu do logotypu różnych elementów graficznych, z czasem jednak wzory modyfikowano coraz bardziej, aż wreszcie logo wyszukiwarki Google stało się niemal niewidoczne. W dzisiejszej grafice możemy jednak bez trudu rozpoznać logotyp Google.

Edyta Górniak dziękuje za nagrodę za hit 30-lecia "Super Expressu"