Helena Modrzejewska, kim była? Google Doodle

2021-10-12 10:19
Google Doodle. Helena Modrzejewska. Wybitna aktorka zrobiła karierę w USA
Autor: Google Google Doodle. Helena Modrzejewska. Wybitna aktorka zrobiła karierę w USA

Helena Modrzejewska bohaterką Google Doodle. 12 października najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa uhonorowała postać aktorki. Helena Modrzejewska jest uznawana za najwybitniejszą aktorkę teatralną w historii Polski, grała na deskach nie tylko w Polsce i Europie, zrobiła dużą karierę również i w Stanach Zjednoczonych. Z okazji 131 urodzin Heleny Modrzejewskiej Google przygotowało wyjątkową grafikę Doodle

Helena Modrzejewska była nieślubnym dzieckiem Józefy Bendy, z domu Misel, wdowy po zamożnym kupcu. Zdaniem Kazimierza Chłędowskiego jej ojcem był Władysław Hieronim Sanguszko. Przyrodni bracia Heleny Modrzejewskiej: Józef i Feliks, również byli aktorami. Pseudonim „Modrzejewska” aktorka przybrała na początku kariery scenicznej. Występowała początkowo w Krakowie i Warszawie, szybko zdobył gwiazdorski status. Najlepsze jednak było dopiero przed nią. W 1876 roku wyemigrowała do Kalifornii, po kilku latach nauki języka zadebiutowała na scenie California Theatre, w późniejszych latach występowała w licznych teatrach w USA i w Anglii. W Stanach Zjednoczonych była znana pod pseudonimem Helena Modjeska. W swej karierze Morzejewska zagrała łącznie w 260 rolach, była miłośniczką i propagatorką twórczości Williama Szekspira.

Google Doodle. Co to jest?

Google Doodle to okolicznościowa grafika, która okresowo pojawia się w miejsce loga wyszukiwarki. Google Doodle nawiązuje do ważnych osobistości, świąt, rocznic czy wydarzeń. Początkowo Doodle były prostymi modyfikacjami loga, które polegały na dodaniu do logotypu różnych elementów graficznych, z czasem jednak wzory modyfikowano coraz bardziej, aż wreszcie logo wyszukiwarki Google stało się niemal niewidoczne. W dzisiejszej grafice możemy jednak bez trudu rozpoznać logotyp Google.

Starszy mężczyzna potrącony na rowerze. Nikt nie ruszył z pomocą