Jerzy Pilch nie żyje. Pogrzeb odbędzie się w Kielcach [DATA I GODZINA UROCZYSTOŚCI]

2020-06-03 10:24 ToM
Zmarł Jerzy Pilch
Autor: Michał Łepecki/AKPA Zmarł Jerzy Pilch

Słynny pisarz Jerzy Pilch zmarł w Kielcach i - zgodnie z ostatnią wolą literata - tam też zostanie pochowany. Wielokrotnie nagradzany pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy będzie pożegnany podczas skromnej, rodzinnej ceremonii. Kiedy i gdzie odbędzie się pogrzeb Jerzego Pilcha?

Jerzy Pilch urodził się 10 sierpnia 1952 roku w Wiśle, na Śląsku Cieszyńskim, w rodzinie ewangelickiej. Już w wieku 10 lat przeniósł się do Krakowa, z którym to miastem związał się na następne lata życia. Był absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w latach 80. związał się z redakcją "Tygodnika Powszechnego", gdzie dał się poznać jako błyskotliwy felietonista. Następnie publikował na łamach "Polityki", "Dziennika" i "Przekroju".

Jerzy Pilch zasłynął przede wszystkim jako prozaik. Był laureatem Nagrody Nike za powieść "Pod Mocnym Aniołem", na podstawie której zrealizowano głośny film. Zekranizowano również pozycję pt. "Spis cudzołożnic. Prozy podróżnej". Do najwybitniejszych dzieł pochodzącego ze Śląska Cieszyńskiego pisarza należą książki: "Miasto utrapienia", "Opowieści wigilijne" - wraz z Olgą Tokarczuk i Andrzejem Stasiukiem, "Bezpowrotnie utracona leworęczność", "Tezy o głupocie, piciu i umieraniu", "Marsz Polonia", "Wiele demonów", czy "Drugi dziennik".

Zmarł 29 maja w Kielcach. Miał 67 lat.

Jerzy Pilch - data i miejsce pogrzebu

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w Kielcach, gdzie pisarz mieszkał od grudnia 2019 r. Pogrzeb będzie skromny, z udziałem najbliższej rodziny. Rozpocznie się w czwartek, 4 maja o godz. 13:00 w kościele ewangelicko-augsburskim przy ulicy Sienkiewicza 4. Ciało Jerzego Pilcha spocznie na Cmentarzu Komunalnym w Kielcach. Rodzina prosi o nieskładanie kondolencji.

Aniołek kręcił beczki w niebie. Patrycja Wyciszkiewicz w samolocie grupy akrobacyjnej Żelazny

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.