Kiedy luzowanie obostrzeń w Świętokrzyskiem? Co otworzą najpierw? Które branże wrócą?

2021-04-21 15:30 tom
Minister Adam Niedzielski
Autor: Marcin Gadomski/SUPER EXPRESS Minister Adam Niedzielski

W środę zostanie ogłoszona decyzja rządu w sprawie dalszych obostrzeń. Wielu mieszkańców całej Polski zastanawia się, które branże zostaną otworzone najpierw. Jak zdradziła w rozmowie z Money.pl wiceminister rozwoju Olga Semeniuk, najprawdopodobniej najpierw otworzone będą te gałęzie gospodarki, które zostały zamknięte jako ostatnie. Chodzi o branże takie jak: beauty, fryzjerzy czy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane i meblowe. Niewykluczone też, że Polska zostanie podzielona na trzy strefy, a w różnych województwach poszczególne gałęzie biznesu będą otwierane nierównomiernie. W której strefie znajdą się Kielce? Szczegóły już niebawem.

Konferencja ministra zdrowia, 21 kwietnia. Luzowanie obostrzeń. Które branże otworzą się w Kielcach i Świętokrzyskiem?

Konferencja ministra zdrowia dotycząca luzowania obostrzeń odbędzie się 21 kwietnia (środa). Tego dnia dowiemy się, jakie rząd podjął decyzje w sprawie restrykcji związanych z epidemią koronawirusa w Polsce. Wedle wstępnych zapowiedzi rozważana jest regionalizacja obostrzeń. To oznacza, że w poszczególnych województwach luzowanie obostrzeń będzie przebiegało w innym tempie. Wiele osób zastanawia się, które branże będą otwarte najpierw. Zarówno Adam Niedzielski, jak i wiceminister rozwoju Olga Semeniuk podali kilka wstępnych informacji w sprawie poluzowania obostrzeń. Pracownicy których branż mogą liczyć na powrót do pracy najpierw?

Konferencja ministra zdrowia, 21 kwietnia. Luzowanie obostrzeń. Najpierw kluby fitness i fryzjerzy?

- Ministerstwo zawsze na posiedzeniach Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego mówi, że najlepiej otworzyć wszystko. Ale musimy to jeszcze zderzyć z rekomendacjami rady medycznej - dodała Olga Semeniuk w rozmowie z Money.pl

- Sekwencja będzie prawdopodobnie zbliżona do tej sekwencji, którą mieliśmy przy podejmowaniu decyzji zaostrzających te regulacje dotyczące ograniczenia działalności w różnych sektorach gospodarki. Czyli pewnie w pierwszej kolejności będą przywracane usługi - mówię tutaj o fryzjerach, o całej branży beauty, o drobnych usługach, czy handel wielkopowierzchniowy, dotyczący w pierwszej kolejności sklepów budowlanych, a potem również galerii. Gdzieś też w perspektywie pojawiają się i hotele, a na końcu prawdopodobnie restauracje, fitnessy - powiedział Niedzielski w rozmowie z Radiem Zet. l

Konferencja rozpoczęła się o 15:30. Adam Niedzielski podkreślił, że jest trend spadkowy, poprawia się sytuacja w szpitalach, mamy też spadek dobowy zakażeń.

- Apogeum, jeśli chodzi o liczbę zgonów, mamy za sobą. W zeszłym tygodniu było 800 zgonów, dzisiaj również bardzo dużo. Wydaje się, ze apogea, jeśli chodzi o liczbę zakażeń, hospitalizacji i zgonów, mamy za sobą. To są oczywiście pozytywne informacje - mówił minister, zaznaczając, że mimo spadku, liczba zakażeń, zgonów i hospitalizacji jest wciąż "stosunkowo wysoka".

36,3 to średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców. To 35% spadek. W Świętokrzyskiem wyniki podobne jak w całym kraju. Wskaźnik nieznacznie przekroczył 35. Dlatego też regionalizacja obostrzeń stała się faktem. W 11 województwach częściowo będą zniesione.

- Wykonujemy dwa wyraźne kroki. Przywracamy edukację hybrydową w klasach 1-3. Druga to działalność usług beauty. Przywracamy działanie zakładów urody, kosmetycznych i salonów fryzjerskich.

Jak dodał Adam Niedzielski, obostrzenia będą częściowo zniesione od przyszłego tygodnia (najprawdopodobniej 26 kwietnia). Złagodzenie obostrzeń będzie dotyczyć też woj. świętokrzyskiego. Uwaga! Za tydzień rząd przedstawi plan dotyczący otwarcia m.in. hoteli, gastronomii, a także organizacji weseli. Być może nastąpi to już w maju.

konferencja prasowa Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego