Koronawirus

i

Autor: Felipe Esquivel Reed - Wikimedia Commons

Koronawirus dotarł do Kielc! Zakażony to LEKARZ!

2020-03-15 18:03

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o pierwszym przypadku koronawirusa na terenie miasta! Zakażona osoba to lekarz pracujący w szpitalu na kieleckim Czarnowie. Jest mężczyzną w sile wieku, a czuje się na tyle dobrze, że nawet nie wymagał hospitalizacji, a jedynie przebywa na kwarantannie. To dobitnie pokazuje, że dla większości zakażonych kroonawirus okazuje się niegroźny, ale mimo to trzeba pamiętać o środkach ostrożności!

To trzeci przypadek koronawirusa na terenie woj. świętokrzyskiego. Wcześniej zakażenie potwierdzono u dwóch młodych osób z Ostrowca. Chorzy przebywają w izolatce na terenie starachowickiego szpitala, który decyzją wojewody Zbigniewa Koniusza stał się placówką przeznaczoną dla pacjentów zakażonych wirusem rodem z Chin.

Kolejny przypadek został potwierdzony w sobotę rano przez rzeczniczkę wojewody.

- Jego stan jest dobry i pozwala na to, by pacjent nie był hospitalizowany, dlatego też pozostaje pod ścisłą kwarantanną - podała Ewa Łukomska.

- W obliczu pojawiających się nieoficjalnych informacji, chcemy stanowczo oświadczyć, że pracownik szpitala, u którego potwierdzono w ostatnich godzinach zakażenie SARS – CoV - 2, od czasu powrotu z zagranicy, nie miał kontaktu z pacjentami i współpracownikami w szpitalu. Dotyczy to również innych miejsc w których miałby świadczyć pracę - głosi oświadczenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Kielecka placówka medyczna podkreśla też, że zachowanie i postępowanie lekarza było zgodne z wytycznymi GIS i Ministerstwa Zdrowia.

Niezależnie od faktu, że zakażona osoba czuje się dobrze i nie wymaga hospitalizacji, a koronawirus w wielu przypadkach przechodzi bezobjawowo lub z symptomami typowymi dla grypy, wywołana przez koronawirusa choroba dróg oddechowych może okazać się śmiertelna. Wirus jest niebezpieczny zwłaszcza dla osób starszych, z obniżoną odpornością oraz chorobami takimi jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy niewydolność nerek.

Drodzy seniorzy, pozostańcie w domach, unikajcie autobusów!

Wprowadzono stan zagrożenia epidemiologicznego. Czeka nas wiele ograniczeń.