Radny z Sosnowca mocno krytykuje Rynek w Kielcach. "Panie, a kto to tak s***"

2021-10-21 11:56
Radny z Sosnowca mocno krytykuje Rynek w Kielcach. Panie, a kto to tak s***
Autor: Łukasz Litewka - Facebook Radny z Sosnowca mocno krytykuje Rynek w Kielcach. "Panie, a kto to tak s***"

"Panie, a kto to tak s….. ? Rynek w Kielcach powinien być udostępniany i pokazany wszystkim samorządowcom w Polsce" - napisał w mediach społecznościowych Łukasz Litewka, radny z Sosnowca. Samorządowiec opatrzył wpis sugestywnym zdjęciem przedstawiającym dawny, pełny zieleni Rynek z fontanną na środku oraz współczesny, który - nie bez kozery - przez wielu kielczan nazywany jest "betonozą". Wpis radnego odbił się szerokim echem na Facebooku, wielu komentujących popiera radnego i wskazuje, że podobne "przemiany" architektoniczno-urbanistyczne obserwujemy też w innych miastach. Internauci wymienili m.in. Gliwice, Gdynię, a także Sosnowiec.

Kielecki Rynek przypomina wielki betonowy plac od 2008 roku. Wcześniej centralny punt w Kielcach był pełen zieleni, ławeczek, na których mieszkańcy spędzali czas, a pośrodku znajdowała się fontanna, w której co roku kąpali się studenci w trakcie Juwenaliów. Po przebudowie przyroda została zastąpiona betonem, koncepcja nawiązywała do dawnego wyglądu Rynku, który przez lata wykorzystywany był jako centrum handlowe i miejsce lokalnych targów, które odbywały się tutaj do roku 1935. Obecnie jednak nie brakuje innych punktów handlowych w mieście, a Rynek służy za punkt spotkań, rekreacji i wypoczynku. Przez wszechobecny beton w gorące letnie miesiące temperatura staje się tam nie do zniesienia.

W odpowiedzi na skargi i potrzeby mieszkańców, radni i urzędnicy przygotowali koncepcję, zakładającą umieszczenie na Rynku drzewa i inne rośliny. Projekt zmian na kieleckim Rynku został wpisany do Programu Inwestycji Strategicznych, ale póki co wciąż nie wiadomo kiedy powstanie.

Przed kilkoma dniami radny z Sosnowca Łukasz Litewka "wyróżnił" Kielce jako negatywny przykład rewitalizacji rynków i starówek w Polsce. Łukasz Litweka bezlitośnie skrytykował nieudany - jego zdaniem - remont.

"Panie, a kto to tak s….. ? Rynek w Kielcach powinien być udostępniany i pokazany wszystkim samorządowcom w Polsce" - ostrzegł sosnowiecki radny w mediach społecznościowych.

Wpis wywołał lawinę komentarzy w sieci. Wielu internautów popiera Łukasza Litewkę, inni natomiast wskazują kolejne miasta, w których zapanowała "betonoza" zamiast miłych okoliczności przyrody. Wymieniane są takie miasta jak: Gdynia, Katowice, Gliwice, Siewierz czy Sosnowiec.

"Wszędzie z miast usuwają zieleń i betonują całe rynki, a potem latem problem, bo upały nie do zniesienia i nie ma gdzie się schować. To samo na wsiach" - napisała pani Elżbieta. "W tym roku chyba wąż strażacki na rynku był w upalne dni i można było się schłodzić na betonie" - dodała pani Kinga. "Będą sadzić krzewy na betonie - dramat" - podsumowała kolejna internautka.

Przypomnijmy - budzący wątpliwości remont Rynku w Kielcach został przeprowadzony za czasów prezydentury Wojciecha Lubawskiego.

NAJBARDZIEJ NIEBEZPIECZNE drogi w Polsce | ESKA XD - Prosto z salonu #34