Rewolucja w kieleckim szpitalu! Lekarze będą przeszczepiać nerki!

2019-12-20 9:14 ToM
Rewolucja w kieleckim szpitalu! Lekarze będą przeszczepiać nerki!
Autor: ToM Rewolucja w kieleckim szpitalu! Lekarze będą przeszczepiać nerki!

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach dostał zgodę od Ministerstwa Zdrowia na przechowywanie i przeszczepianie nerek od zmarłych dawców! Ta decyzja oznacza, że w strukturach placówki zacznie działać pierwszy w Świętokrzyskiem ośrodek transplantacji nerek. Oddziałem zarządza prof. Stanisław Głuszek.

Zanim operacje w kieleckim szpitalu będą wykonywane, trzeba jeszcze ustalić kwestie związane z finansowaniem nowej działalności.

Otrzymana przez szpital zgoda będzie obowiązywała na razie przez pięć lat. Szczególnie zasłużoną osobą dla tego przedsięwzięcia jest prof. Stanisław Głuszek.

- To ukoronowanie różnego typu działań prowadzonych w ciągu ostatnich dwóch lat: spotkań, konferencji z przedstawicielami różnych środowisk, rozmów - mówi profesor.

Utworzenie ośrodka transplantacji to duża szansa na rozwój medycyny w regionie i kraju. Warto przypomnieć, że kieleccy studenci kierunków medycznych od jakiegoś już czasu wykorzystują bardzo nowoczesny sprzęt.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach przypomina, że liczba wykonywanych przeszczepów zależy od pobranych od dawców narządów. Dlatego ważne jest, by zwiększyć świadomość społeczną w tym zakresie.