Sylwester a fajerwerki. Skąd się wziął zwyczaj hucznego świętowania? Te fakty Cię zaskoczą!

i

Autor: ericspaete /Pixabay Sylwester a fajerwerki. Skąd się wziął zwyczaj hucznego świętowania? Te fakty Cię zaskoczą!

Sylwester a fajerwerki. Skąd się wziął zwyczaj hucznego świętowania? Te fakty Cię zaskoczą!

2020-12-31 9:41

Sylwester 2020 będzie spokojniejszy niż dotychczasowe, a wszystko to z powodu epidemii koronawirusa. Niezależnie od obostrzeń osoby, które posiadają własną posesję bez przeszkód mogą odpalić fajerwerki i w tym roku. Sylwester to dzień powszechnie kojarzony z fajerwerkami, choć mało kto wie, skąd wzięła się ta huczna tradycja. W tym artykule wszystko wyjaśnimy!

Niewiele osób wie, że fajerwerki to tradycja prastara, wywodząca się z czasów chińskiej dynastii Han. W starożytnych Chinach prażono gałęzie bambusa, ponieważ wierzono, że huk odstrasza złe duchy. Później, bo w czasach Dynastii Południowych i Północnych, sztuczne ognie były wykorzystywane podczas modlitw o szczęście i pomyślność. Inne tradycje mają uroczyste obchody końca starego i początku nowego roku. Starożytni Babilończycy świętowali nowy rok pod koniec marca, symbolicznym początkiem była równonoc wiosenna. Święto to nazywało się akitu, a jego geneza wiąże się z zapewnieniem rolnikom obfitych plonów. Co ciekawe - w starożytności różne kultury obchodziły nowy rok w innych terminach. Wszystko przez to, że rozmaite społeczności wykształciły kalendarze niezależnie od siebie.

CZYTAJ: Czy wolno strzelać petardami w Kielcach? Sylwester 2020

Noworoczne obchody w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia zawdzięczamy... Juliuszowi Cezarowi, który w 46 r. n.e. postanowił wprowadzić kalendarz juliański, w miejsce dotychczasowego rzymskiego kalendarza księżycowego. Kolejny ważny moment miał miejsce w roku 999. Ludzie obawiali się wówczas rychłego końca świata, który miał nadejść wraz z rozpoczęciem symbolicznego roku 1000. Wierzono wówczas, że w nocy z 31. grudnia na 1. stycznia nastąpi mrożąca krew w żyłach apokalipsa, którą przepowiedział sam Jan Ewangelista. Czas mijał, ale koniec świata nie nadszedł. Rano miasto i cały świat pobłogosławił papież Sylwester II, a rzymianie odkorkowali butelki wina, po czym rozpoczęło się świętowanie. Lud opijał zdrowie papieża Sylwestra, którego uznano za zbawcę świata.

ZOBACZ: Rok epidemii koronawirusa w Polsce! Te momenty przejdą do historii [GALERIA]

Sonda
Jak zamierzasz spędzić Nowy Rok i pierwszy weekend 2021 roku?
Rok 2020 pokazał Polakom palec Lichockiej. Adam Feder podsumowuje12 miesięcy [WIDEO]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki