Zmęczeni upałami? Uwaga na burze w Świętokrzyskiem! Pomarańczowy alert IMGW!

2021-06-22 10:56
Burza
Autor: Pixabay Burze z gradem i upały na Warmii i Mazurach. Prognoza pogody we wtorek, 22 czerwca.

Kilka ostatnich dni przyniosło prawdziwie tropikalną aurę w Świętokrzyskiem. Termometry przekroczyły barierę 30 stopni Celsjusza, wiele osób uskarżało się na skwar, duchotę i piekące bez opamiętania słońce. Wygląda jednak na to, że czeka nas chwila wytchnienia od upałów, ale i tak mamy złe wieści: nadchodzą burze z piorunami i gradem, które mogą zaszkodzić nie tylko wypoczywającym w terenie podczas urlopu osobom, ale i uprawom roślin czy stojącym na parkingach pojazdom. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed burzą drugiego stopnia, które dotyczy całego województwa.

Burze w Świętokrzyskiem. 22.06.2021

Pogoda w czerwcu zmienia się jak w kalejdoskopie. Początek miesiąca był chłodniejszy, sukcesywnie robiło się coraz cieplej, aż wreszcie w ostatni weekend przywitała nas gorąca, tropikalna aura. W tropikach z nieba leje się żar, ale nie brakuje i strugów deszczu. Wygląda na to, że i w Świętokrzyskiem we wtorek i w środę możemy spodziewać się burzy. IMGW wydało ostrzeżenie drugiego stopnia, tzw. pomarańczowy alert. Ostrzeżenie dotyczy całego województwa.

CZYTAJ TEŻ: Sielpia. Tragiczny finał poszukiwań. Drugie ciało odnalezione w zalewie!

- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 30 mm do 50 mm, oraz porywy wiatru do 100 km/h. Miejscami grad - informują synoptycy z Instytutu.

Burze w Świętokrzyskiem. Jak schronić się przed burzą?

Burze z gradem to ogromne zagrożenie! Wyładowania atmosferyczne mogą wyglądać ciekawie dla oka, ale niejednokrotnie przebywanie w pobliżu może skończyć się poważnym konsekwencjami. W zamieszczonej niżej grafice przygotowanej przez ekspertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa prezentujemy praktyczne wskazówki, które mogą przydać się, gdy nagle zastanie nas burza. Pamiętajcie, aby nie szukać schronienia pod drzewami i ograniczcie korzystanie z urządzeń elektronicznych!

Burza - poradnik RCB
Autor: RCB Burza - poradnik RCB
Sedno Sprawy - Marek Sawicki