Zmarł wybitny naukowiec urodzony w Koszalinie, laureat nagrody NOBLA

2020-01-07 16:10 bs
Zmarł laureat Nagrody Nobla, profesor Leslie Brent. Urodził się w Koszalinie.
Autor: materiały prasowe Zmarł laureat Nagrody Nobla, profesor Leslie Brent. Urodził się w Koszalinie.

Zmarł laureat Nagrody Nobla, profesor Leslie Brent. Naukowiec urodził się w Koszalinie w 1925 r. jako Lothar Baruch i był synem żydowskiego kupca. Kilkanaście lat mieszkał przy ulicy Dworcowej. Jego rodzina została wymordowana podczas II wojny światowej. Tylko on ocalał. W Wielkiej Brytanii zrobił błyskotliwą karierę naukową.

21 grudnia 2019 r. zmarł mieszkający w Londynie profesor Leslie Brent, jeden z laureatów Nagrody Nobla. Urodził się w Koszalinie w 1925 r. jako Lothar Baruch i był synem żydowskiego kupca Athura Barucha. Kilkanaście lat mieszkał przy ulicy Dworcowej.

Jego rodzina została wymordowana podczas II wojny światowej. Ocalał tylko Brent, który w 1938 roku trafił do dziecięcego transportu ratunkowego, zorganizowanego przez angielskie organizacje żydowskie.

W Wielkiej Brytanii zrobił błyskotliwą karierę naukową, a w 1960 r. znalazł się w trzyosobowym zespole, kierowanym przez Petera Medawara, który zdobył nagrodę Nobla za przełomowe odkrycia immunologiczne (to na nich opiera się współczesna transplantologia).

14 lipca 2005 r. na ścianie kamienicy przy ulicy Dworcowej 4 w Koszalinie, gdzie przed wojną na III piętrze mieszkał mały Lothar Baruch, została odsłonięta pamiątkowa tablica poświęcona profesorowi Brentowi.

Kilka godzin później profesor uczestniczył w oficjalnym otwarciu starego cmentarza żydowskiego przy ulicy Rzecznej (pochowani tam są przodkowie Leslie Brenta, w tym jego dziadek).