Diecezja koszalińsko-kołobrzeska kończy 50 lat. W sobotę rozpoczyna świętowanie

i

Autor: Domin Diecezja koszalińsko-kołobrzeska kończy 50 lat. W sobotę rozpoczyna świętowanie

Diecezja koszalińsko-kołobrzeska kończy 50 lat. W sobotę rozpoczyna świętowanie

Główne uroczystości jubileuszu 50-lecia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej odbędą się 25 czerwca w amfiteatrze w Koszalinie. Mszy św. przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Wierni, dla których zabraknie wejściówek, wydarzenie będą mogli oglądać na telebimie przed obiektem.

Diecezję koszalińsko-kołobrzeską utworzył papież Paweł VI 28 czerwca 1972 r. Obchody jubileuszu 50-lecia tego wydarzenia rozpoczną się 25 czerwca w stolicy diecezji, w Koszalinie. Bp diecezjalny Edward Dajczak na poniedziałkowym briefingu prasowym, zapraszając na uroczystości, zaznaczył, świętowanie będzie odwołaniem do faktu powstania diecezji, ale także do istoty Kościoła, do doświadczenia Kościoła jako wspólnoty.

W Koszalinie głównym punktem uroczystości będzie msza św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio. Rozpocznie się o godz. 12. Poprzedzi ją konferencja biblisty i rekolekcjonisty ks. dr hab. Wojciecha Węgrzyniaka oraz wspólne śpiewanie. Natomiast po mszy św. o godz. 14.30 w koncercie uwielbienia wystąpi Leopold Twardowski z orkiestrą symfoniczną i muzykami Poznańskiego Wielbienia pod batutą Huberta Kowalskiego. Zakończenie uroczystości planowane jest na godz. 17.30.

Czytaj też: Amelka i Sebastian wypadli z 9. piętra wieżowca w Koszalinie. Matka stanie przed sądem

Osoby, dla których zabraknie wejściówek, będą mogły obejrzeć uroczystość na telebimie przed amfiteatrem. Będzie także możliwość spowiedzi świętej. Na parkingu przed amfiteatrem staną stoiska gastronomiczne.

W niedzielę, 26 czerwca, świętowanie przeniesie się do diecezjalnych parafii. - We wszystkich parafiach diecezji cała liturgia będzie skoncentrowana na życiu diecezji – zapowiedział bp. Dajczak. On sam zamierza wziąć udział w uroczystościach w bazylice w Kołobrzegu. Świętowanie jubileuszu 50-lecia diecezji zakończone zostanie 18 września w Skrzatuszu.

Główne uroczystości jubileuszu 50-lecia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej - 25.06.2022 - program:

  • 10.00 – przyjazd, zawiązanie wspólnoty
  • 10.30 – konferencja – ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak
  • 11.30 – przygotowanie do Eucharystii
  • 12.00 – uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio
  • 14.30 – koncert uwielbienia (Poldek Twardowski z zespołem)
  • ok. 17.00 – zakończenie

Czytaj też: Brutalne morderstwo w Koszalinie. "Liczył, że remont zatrze ślady"

Sonda
Czy chodzisz w niedzielę do kościoła?
Jubileusz 50- lecia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej