Smog w regionie koszalińskim. Czy to, co wdychamy jest szkodliwe? [WYNIKI POMIARÓW]

2019-10-21 12:03
Maska przeciwsmogowa
Autor: Shutterstock Maska przeciwsmogowa

Zanieczyszczenie powietrza, smog, groźne spaliny - to wszystko ma ogromny wpływ na jakość naszego życia. Nic dziwnego, że bardziej niż zwykle zwracamy uwagę na czystość tego czym oddychamy. Jak sytuacja wygląda w regionie koszalińskim?

Jakość powietrza na całym świecie pogarsza się w zaskakująco szybkim tempie, a to powinno zaniepokoić nas wszystkich. Obecnie poziom zanieczyszczeń w największych miastach świata często wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy, a brudne powietrze może powodować wiele groźnych chorób, w tym nowotworów. Sytuacja jest dramatyczna – według szacunków WHO z powodu chorób wywoływanych przez zanieczyszczenie powietrza w 2012 r. zmarło 3,7 mln ludzi poniżej 60. roku życia.

Pod względem jakości powietrza jesteśmy w ogonie Europy. Powietrze, którym oddychają Polacy, należy do najbardziej zanieczyszczonych w Unii Europejskiej. Według organizacji HEAL co roku przedwcześnie umiera z tego powodu ok. 45 tys. Polaków. Limity jakości powietrza i poziomu smogu są u nas przeciętnie dwukrotnie, a w przypadku pyłu zawieszonego PM10 nawet czterokrotnie wyższe niż w innych państwach UE. Problem głównie dotyczy miast, ale dopuszczalne normy jakości powietrza są przekraczane na znacznym obszarze kraju. Tymczasem pod względem opłat emisyjnych Polska plasuje się na końcowych miejscach w światowym zestawieniu. To się wkrótce może zmienić, bo rząd planuje wprowadzenie opłaty emisyjnej.

Jak sytuacja wygląda w Koszalinie? W regionie możemy cieszyć się dobrą jakością powietrza (niestety jakość nie jest bardzo dobra - to najwyższy wskaźnik czystości). 

Zgodnie z tym co wskazuje specjalny czujnik zamieszczony przy ul. Armii Krajowej w Koszalinie w naszym powietrzu znajduje się:

  • C6H6: 0,0 µg/m3
  • PM10: 35,0 µg/m3
  • CO: 1,0 mg/m3
  • SO2: 4,8 µg/m3
  • NO2: 21,2 µg/m3
  • Polski indeks jakości powietrza: Dobry

Z kolei czujnik zamontowany przy ul. Przemysłowej 5 w Szczecinku wskazuje:

  • PM10: 41,5 µg/m3
  • SO2: 2,7 µg/m3
  • NO2: 35,0 µg/m3
  • Polski indeks jakości powietrza: Dobry

Dane pochodzą ze stacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE