Czym tanio i ekologicznie ogrzewać dom?

i

Autor: VisionPics / CC0 / pixabay.com Czym tanio i ekologicznie ogrzewać dom?

Jeśli nie "kopciuchy", to co? Czym tanio i ekologicznie ogrzewać dom?

2022-04-04 12:21

Każdy z nas chce mieszkać w komfortowych warunkach. Jednym z bardzo istotnych elementów jest komfort cieplny. Czym więc ogrzewać dom, by było to rozwiązanie przyjazne dla środowiska i naszych finansów, a jednocześnie jak najmniej wymagające nakładu pracy? Istnieje wiele rozwiązań, które mają wiele zalet, jednak posiadają pewne mankamenty. Co zatem wybrać? W jakie źródło ogrzewania najlepiej zainwestować?

W ostatnich latach wiele polskich domów przechodziło spore zmiany w zakresie wymiany źródeł ogrzewania, stare „kopciuchy” często zostawały wymieniane na piece zasilane gazem ziemnym, olejem, opałowym czy eko-groszkiem, jednak wspomniane technologie na dzień dzisiejszy stają się archaiczne i problematyczne ze względu na rosnące ceny surowców opałowych i awaryjność. Los na loterii wygrali ci, którzy jeszcze nie wymienili starych pieców gdyż istnieje wiele programów dotacyjnych wspierających wymiany „brudnych” technologii na nowoczesne i bezobsługowe.

Pompy ciepła

Najbardziej preferowanym i dotowanym źródłem ogrzewania stały się pompy ciepła. Są to urządzenia wymyślone i skomercjalizowane na zachodzie już ponad sto lat temu, jest to technologia dopracowana i bezawaryjna, a co najważniejsze najtańsza w eksploatacji. Dzięki dotacjom jest to często, również technologia najtańsza w zakupie! Duża część społeczeństwa z braku odpowiednich informacji zakłada iż inwestycja w pompę ciepła jest dla nich za droga, jednak jest to błąd, koszt kompletnej kotłowni opartej na pompie ciepła po uwzględnieniu dotacji jest niższy niż zrobienie kotłowni gazowej czy pelletowej. Krążą również mity o niemożności podpięcia pompy ciepła do tradycyjnych grzejników co jest totalną nieprawdą, zabobonem jest też informacja iż pompy ciepła nie działają w niskich temperaturach zewnętrznych, można by mnożyć przykłady takich „półprawd”, jednak najlepiej jest porozmawiać z doświadczoną firmą instalatorską, która weźmie odpowiedzialność za opracowanie analizy energetycznej budynku, dobierze pompę ciepła nadającą się do danego zastosowania i zainstaluje ją w zgodnie ze standardami.

Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła są urządzeniami nowymi na polskim rynku, jednak w świecie zachodnim pierwsze tego typu urządzenia były szeroko stosowane już w latach 30. ubiegłego wieku. Są rozwiązaniem ekonomicznym i ekologicznym, gdyż zapewniają idealną temperaturę i produkują ciepłą wodę w prosty, tani i ekologiczny sposób poprzez wykorzystanie ciepła z otoczenia. Jest to system ogrzewania nowej generacji, wykorzystujący darmowe i odnawialne źródło energii, jakim jest powietrze, do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń w budynku oraz wytwarzania ciepłej wody użytkowej.

Z informacji uzyskanych od Radosława Koczwara, właściciela firmy ROKA Energy ze Szczecinka, pompa ciepła to urządzenie, które dzięki zastosowaniu prostej fizyki, z jednego kilowata energii elektrycznej jest w stanie wyprodukować pięć kilowatów energii cieplnej (katalogowo), więc ma teoretyczną sprawność 500 procent, w rzeczywistości i polskich realiach pogodowych ta sprawność oscyluje raczej w okolicach 400 procent.

Przy zastosowaniu pompy ciepła w typowym domku o powierzchni 120 metrów kwadratowych, całoroczny koszt ogrzewania i ciepłej wody użytkowej dla 4 osób będzie oscylował w okolicach 3000 zł rocznie.

Od wielu lat dystrubucją i instalacją pomp ciepła zajmuje się firma ROKA Energy. Firma działa głównie na rynku lokalnym, a tym samym jest zawsze "pod ręką" potencjalnego i obecnego klienta.

- Opieramy się na własnych ekipach instalatorskich, dzięki temu możemy gwarantować jakość montażu, profesjonalizm i czystość - zapewnia Radosław Koczwara, właściciel firmy ROKA Energy. - Wychodzimy z założenia że stosowanie najwyższej jakości komponentów, procentuje z czasem, zarówno dla klienta, jak również dla montażysty.

Więcej informacji o pompach ciepła można znaleźć na stronie internetowej firmy ROKA Energy.

Pompa ciepła

i

Autor: mat. prasowe Pompa ciepła

Artykuł sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki