Koronawirus. Maseczki ochronne. Rodzaje maseczek i ich klasy. FPP2 - co oznacza ten skrót

i

Autor: Alexandra_Koch / pixabay Koronawirus. Maseczki ochronne. Rodzaje maseczek i ich klasy. FPP2 - co oznacza ten skrót

Koronawirus. Maseczki ochronne. Rodzaje maseczek i ich klasy. FFP2 - co oznacza ten skrót

2021-02-22 14:15

Jakie rodzaje maseczek. Co to jest FFP2? W Polsce obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Każdy, kto wychodzi z domu, musi zakryć te części twarzy. Może to zrobić za pomocą maseczki jednorazowej. Dzięki temu chroni siebie i innych. Osoby zakażone koronawirusem, które przechodzą chorobę bezobjawowo, nie będą nieświadomie zarażać innych. Zakładać maseczkę, czy korzystać z przyłbicy? Jakie maseczki wybrać. Czy musimy nosić maseczki FFP2? Przeczytaj i zapamiętaj, jakie zasady ochrony nadal obowiązują i kiedy je stosować.

Nastąpią zmiany w sprawie noszenia przyłbic i zakrywania twarzy szalikiem czy arafatką – zapowiedział szef KPRM. Przyznał, że przyłbice są gorszym środkiem ochronnym niż maseczka. W związku z tą zapowiedzią wiele osób zaczęło się zastanawiać, czy w Polsce zostanie wprowadzony obowiązek noszenia masek FFP2. Tak stało się w niektórych rejonach Niemiec czy w Czechach.

Spis treści

  1. Co trzeba wiedzieć o noszeniu maseczek
  2. Maseczki przeciwpyłowe N95 tak zwana maska antysmogowa
  3. Maseczki chirurgiczne
  4. Jak nosić maseczkę?
  5. Jak zakładać i zdejmować maseczkę?
  6. Jakie maseczki do uprawiania sportu
Nie maseczki, nie przyłbice. Zobaczcie, co wymyślili Kanadyjczycy

Dworczyka zapytano w Radiu Zet, czy będzie wprowadzony w Polsce obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych. - Według mojej wiedzy to będzie funkcjonowało na zasadzie pewnego zalecenia, a nie obowiązującego prawa – powiedział. - Jeśli chodzi o typ maseczki, to nie będzie tutaj obowiązku noszenia określonego typu maseczki, będą raczej zalecenia – dodał.

Zapytany, czy będzie kategoryczny zakaz noszenia przyłbic, szef KPRM odpowiedział, że "jeżeli chodzi o przyłbice czy zakrywanie twarzy szalikiem lub arafatką, to zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia nastąpią zmiany. Będziemy musieli wszyscy nosić maseczki" – podkreślił.

Odniósł się również do pytania internauty, dlaczego tyle czasu rząd potrzebował, aby ocenić, że zakrywanie ust i nosa szalikiem nic nie daje. - To raczej nie jest kwestia tego, że nic nie dają, tylko, że są gorszym środkiem ochrony indywidualnej niż maseczka, w szczególności maseczka chirurgiczna czy FFP2 albo FFP3. Proszę zwrócić uwagę, że wirus mutuje, pojawiają się kolejne odmiany, coraz bardziej zaraźliwe – tak jak w przypadku odmiany brytyjskiej czy południowoafrykańskiej – i trzeba w związku z tym odpowiadać na bieżącą sytuację – podkreślał Dworczyk. 

Co trzeba wiedzieć o noszeniu maseczek

Maseczki chirurgiczne zasłaniają usta i nos, są jednorazowego użytku i łatwo nasiąkają wilgocią. Jeśli maseczka jest wilgotna lub uszkodzona, trzeba ją zmienić

Specjalistyczne maseczki N95 na przykład FPP2 nie zawsze są zalecane do użytku przez zwykłych obywateli. Przed ich użyciem pracownicy przechodzą badania medyczne i testują dopasowanie maseczki. 

Maseczki filtrujące składają się nie tylko z materiału o gęstym splocie, ale także z filtra oczyszczającego. Są modele jednorazowego, jak i wielokrotnego użytku (np. maski antysmogowe). R – to oznaczenie maski do użytku wielokrotnego, NR – jednorazowych (do 8 godz. użytkowania). W maseczkach, które używamy wielokrotnie, trzeba regularnie zmieniać filtr (co 28 dni lub częściej). Najlepszą ochronę zapewniają maski FFP3, najmniejszą FFP1. Muszą być często wymieniane zgodnie z instrukcją użytkowania, bo z każdym kolejnym oddechem wchłonięty pył i inne zanieczyszczenia utrudniają oddychanie. Poza tym podczas wydychania część dwutlenku węgla pozostaje w obrębie maseczki, koło ust. Jeśli chcesz ponownie użyć maski, zawieś ją w czystym, suchym i wentylowanym miejscu lub umieścić w czystej, przepuszczalnej papierowej torbie. Czyszczenie tych masek odbywa się zgodnie z instrukcją obsługi.

Maseczki bawełniane, własnej roboty, bez filtra, chronią tylko przed dużymi kroplami, ale zapewniają ochronę przed odruchem dotykania twarzy. Trzeba je prać po każdym użyciu w 60 st. C, a następnie prasować. 

Maseczki są skuteczne tylko wtedy, gdy są stosowane w połączeniu z częstym myciem rąk wodą z mydłem (przez 30 sek.) lub dezynfekcją preparatem na bazie alkoholu.

Maseczki przeciwpyłowe N95 tak zwana maska antysmogowa

Półmaski filtrujące (tzw. maski przeciwpyłowe) stosowane są w szerokim zakresie prac, przy których mogą wydzielać się cząstki ciał stałych (np. w postaci pyłów), czy też alergeny bądź aerozole biologiczne. W maskach tych całe wdychane powietrze przechodzi przez materiał filtracyjny. Wymagania jakie spełniać muszą tego typu maski określa w Unii Europejskiej specjalna norma EN 149. Norma ta dzieli maski na trzy klasy (FFP1, FFP2 i FFP3) w zależności od stopnia ochrony użytkownika wobec aerozoli. W maskach tych całe wdychane powietrze przechodzi przez materiał filtracyjny.

Klasy maseczek przeciwpyłowych:

  • FFP1 Filtruje co najmniej 80% cząstek zawieszonych w powietrzu 
  • FFP2 Filtruje co najmniej 94% cząstek zawieszonych w powietrzu 
  • FFP3 Filtruje co najmniej 99% cząstek zawieszonych w powietrzu

Maseczki chirurgiczne

Maska chirurgiczna z założenia nie filtruje ani nie blokuje bardzo małych cząstek w powietrzu (takich jak wirusy), które mogą być przenoszone przez kaszel, kichanie. Maski chirurgiczne nie zapewniają również pełnej ochrony przed zarazkami i innymi zanieczyszczeniami ze względu na często luźne dopasowanie powierzchni maski do twarzy. 

Norma Europejska 14683 w celu zapewnienia skutecznej ochrony dla pacjentów i personelu narzuca ścisłe standardy dla masek chirurgicznych oceniając skuteczność filtracji bakteryjnej (BFE) (%), różnicę ciśnień w celu pomiaru oporów oddechowych oraz odporność na przesiąkanie. Ze względu na te kryteria maski dzielimy na następujące klasy: TypI; TypIR, TypII; TypIIR.

Jak nosić maseczkę?

  • Zasłoń zarówno usta jak i nos.
  • Unikaj dotykania maski podczas jej używania; jeśli to zrobisz, umyj ręce wodą z mydłem lub użyj środka do dezynfekcji na bazie alkoholu.
  • Niewłaściwe stosowanie maseczek, takie jak niezmienianie maseczek jednorazowych, może zwiększyć ryzyko infekcji.
  • Uważaj na fałszywe poczucie bezpieczeństwa, które może prowadzić do zaniedbania innych środków zapobiegawczych. Maseczka nie zwalnia z konieczności zachowania bezpiecznej odległości (min. 2 m)!
  • Maseczki są skuteczne tylko wtedy, gdy są stosowane w połączeniu z częstym myciem rąk wodą z mydłem (przez 30 sek.) Lub dezynfekcji preparatem na bazie alkoholu. Przestrzegaj wszystkich zasad higieny.

Jak zakładać i zdejmować maseczkę?

  • Przed nałożeniem maski umyj ręce wodą z mydłem przez 30 sek. lub użyj środka do dezynfekcji na bazie alkoholu.
  • Zakryj usta i nos maską i upewnij się, że maska nie odstaje od twarzy.
  • Wymień maskę na nową, gdy tylko będzie wilgotna. Nie używaj ponownie masek jednorazowych.
  • Zdejmuj maskę tak, jak pokazano na ilustracji poniżej: usuń ją, trzymając za troczki (nie dotykaj przodu maski); wyrzuć natychmiast do zamkniętego pojemnika lub włóż do bębna pralki. Umyj ręce przez 30 sek. lub wyczyść je roztworem alkoholu.

Jakie maseczki do uprawiania sportu

Maseczki nie trzeba nosić w lasach, parkach i ogrodach botanicznych lub zabytkowych, zieleńcach, na terenie rodzinnych ogródków działkowych i na plaży, ale pod warunkiem zachowania dystansu 1,5 m. Obowiązek zasłaniania ust i nosa nie dotyczy też osób uprawiających sport. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki