Koronawirus w Polsce. POŻYCZANIE długopisów zakazane? Minister edukacji podaje ZALECENIA na powrót do szkoły

i

Autor: materiały prasowe Koronawirus w Polsce. POŻYCZANIE długopisów zakazane? Minister edukacji podaje ZALECENIA na powrót do szkoły

Koronawirus w Polsce. POŻYCZANIE długopisów zakazane? Minister edukacji podaje ZALECENIA na powrót do szkoły

2020-08-26 13:43

Przygotowane wytyczne sanitarne dla szkół i placówek oświatowych, poradnik dla dyrektorów szkół, pomoc w zaopatrzeniu w płyny do dezynfekcji, maseczki i termometry bezdotykowe – to niektóre z działań Ministerstwa Edukacji Narodowej, o których resort poinformował w środę, 25 sierpnia podczas konferencji prasowej. Jak twierdzi minister,

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski mówił o przyjętych rozwiązaniach prawnych dotyczących organizacji pracy szkoły w czasie epidemii. Przypomnijmy, że podstawowym modelem kształcenia od 1 września br. ma być nauka stacjonarna w szkołach. - Dziś widzimy, że niemal cała Europa podjęła decyzje praktycznie takie same jak Polska, czyli zakładające model stacjonarny jako model typowy dla przytłaczającej większości szkół oraz rozwiązania prawne pozwalające na reagowanie na zwiększone zagrożenie epidemiczne – powiedział szef MEN.

Jeśli pojawi się sytuacja zagrożenia, możliwy będzie również model mieszany. Dyrektor szkoły po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i na podstawie pozytywnej opinii sanepidu będzie mógł zdecydować, że część uczniów będzie uczęszczać do szkoły w tradycyjnej formie, a część uczyć się na odległość. Przy większym zagrożeniu epidemiologicznym będzie można zastosować model kształcenia zdalnego. 

Minister edukacji podkreślił, że zgodnie z przepisami dyrektor szkoły może ograniczyć funkcjonowanie placówki, jeśli otrzyma zgodę organu prowadzącego i powiatowego inspektora sanitarnego. - Jeżeli okaże się, że w danym powiecie jest bardzo trudna sytuacja epidemiczna i inspektor sanitarny uzna, że tam należałoby później rozpocząć zajęcia, to oczywiście może to zrobić. Podobnie jak potem już w trakcie roku szkolnego – powiedział szef MEN.

Koronawirusy krążyły przez lata, a kobiety są bardziej odporne

Minister Dariusz Piontkowski poinformował, że rząd wspiera dyrektorów i organy prowadzące w zapewnieniu dodatkowych środków ochrony dla szkół. Do tej pory do szkół i placówek oświatowych trafiło ponad 17 tys. dyspenserów. Blisko 19 tys. szkół złożyło już także zamówienia na płyn do dezynfekcji i maski medyczne. Do 1 września do szkół trafi 1 tura przewidzianych dostaw, czyli 20 mln maseczek ochronnych i 5 mln litrów płynu do dezynfekcji. W ramach dodatkowego wsparcia do szkół przekazanych będzie również 20 tys. termometrów bezdotykowych.

Minister Dariusz Piontkowski przedstawił opracowane wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym, Ministrem Zdrowia wytyczne dla szkół i placówek, które będą obowiązywały od 1 września 2020 r. Mają one zastosowanie do organizacji pracy szkół i placówek, w tym dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Wytyczne zawierają ogólne i szczegółowe zalecenia związane m.in. z: organizacją zajęć w szkole, wydawaniem posiłków, higieną, czyszczeniem, dezynfekcją pomieszczeń i powierzchni, postępowaniem w przypadku podejrzenia zakażenia u uczniów i pracowników szkoły.

Główną wytyczną jest bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki, regularne czyszczenie pomieszczeń. Uczniowie w klasach nie będą musieli nosić maseczek. W miarę możliwości zaleca się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły. Niewskazane jest także pożyczanie przyrządów szkolnych przez uczniów np. długopisów czy linijek. 

Sonda
Czy rok szkolny powinien zostać przesunięty?

Warianty funkcjonowania szkół i placówek w okresie pandemii w sytuacji wystąpienia zakażenia na danym terenie

Wariant A – tradycyjna forma kształcenia

W szkole funkcjonuje tradycyjne kształcenie. Obowiązują wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych.

W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę szkół i placówek. Wówczas dopuszczalne będą dwa warianty kształcenia: B i C.

Wariant B – mieszana forma kształcenia (hybrydowa)

Dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie na odległość (zdalne). Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej na danym terenie, w danej szkole czy placówce. Decyzję podejmie dyrektor po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i otrzymaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Opinie te, będzie można – z uwagi na konieczność podejmowania szybkiej decyzji – uzyskać pisemnie, ustnie, za pomocą maila, telefonu.

Wariant C – kształcenie zdalne

Dyrektor szkoły, placówki podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej). Konieczna będzie w tym przypadku zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Minister Edukacji Narodowej nadal zachowuje uprawnienie do ograniczenia zajęć w szkołach na terenie kraju.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki