Koszalin. Duże zmiany w mieście. "Jest mi autentycznie wstyd i serdecznie przepraszam"

2021-01-19 16:53 Bogdan Stech PAP
Stało się - zakładamy Klub Radnych Wspólny Koszalin w Radzie Miejskiej w Koszalinie! To trzeci Klub - po Klubie KO i PiS - w Radzie - mówi Błażej Papiernik (na zdjęciu)
Autor: materiały prasowe Stało się - zakładamy Klub Radnych "Wspólny Koszalin" w Radzie Miejskiej w Koszalinie! To trzeci Klub - po Klubie KO i PiS - w Radzie - mówi Błażej Papiernik (na zdjęciu)

Czworo koszalińskich radnych, którzy w listopadzie i w grudniu 2020 r. odeszli z klubu Koalicji Obywatelskiej, założyli nowy klub radnych „Wspólny Koszalin”. Wierzymy, że nasze działania zaowocują rozwojem miasta na wielu różnych płaszczyznach – poinformował we wtorek radny Błażej Papiernik.

Klub radnych „Wspólny Koszalin” w Radzie Miejskiej w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie) założyli Błażej Papiernik, Żaneta Kwapisz, Leopold Ostrowski i Marek Reinholz. Ten ostatni został przewodniczącym klubu. - Mając na myśli dobro mieszkańców Koszalina, działając wspólnie na jego rzecz, jako grupa radnych podjęliśmy się inicjatywy założenia nowego klubu w Radzie Miejskiej w Koszalinie – poinformowali we wtorek w oficjalnym komunikacie założyciele klubu.

- Wierzymy, że nasze działania – które zamierzamy podjąć wspólnie z prezydentem miasta Piotrem Jedlińskim – zaowocują rozwojem miasta na wielu różnych płaszczyznach. Jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi środowiskami, które jako priorytet uznają wspólną pracę na rzecz Koszalina – podali, zapraszając zainteresowanych do współpracy.

Radni, którzy założyli nowy klub, z końcem ubiegłego roku opuścili szeregi klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. Pierwszy, 26 listopada, zrobił to Błażej Papiernik po sesji rady miejskiej.

„Jest mi autentycznie wstyd i serdecznie przepraszam mieszkańców Koszalina za to, że byli świadkami dzisiejszego chaosu podczas sesji Rady Miejskiej w Koszalinie. Ustalenie ostatecznego porządku obrad dopiero po 2,5 godzinach od rozpoczęcia posiedzenia? Nie mieści mi się to w głowie" – napisał wówczas w oświadczeniu przesłanym do mediów.

Kierowca Audi postradał rozum! Gnał po drodze ekspresowej z prędkością 240 km/h

Z wydanego oświadczenia wynikało, że Papiernik, jako członek prezydium klubu, nie został poinformowany o projektach uchwał, które w imieniu klubu złożył jego przewodniczący Sebastian Tałaj. „To jakieś gierki partyjnopolityczne, w których nie zamierzam brać udziału" – napisał Papiernik.

Uznał, że to była dla niego „absolutnie niedopuszczalna sytuacja", standardy, pod którymi „nie zamierza się podpisywać", dlatego rezygnuje z członkostwa w klubie radnych KO. W jego ocenie środowisko KO „nie traktuje poważnie członków swojego Klubu, skupiając się bardziej na wykonywaniu woli lokalnych decydentów partyjnych niż rzetelnej współpracy i dyskusji".

Po wystąpieniu Papiernika z klubu radnych KO w jego ślady w grudniu poszło jeszcze troje radnych: Kwapisz, Ostrowski i Reinholz.

W nowym klubie radnych „Wspólny Koszalin” są cztery osoby. Tym samym klubu radnych KO skurczył się do 15 członków. W klubie PiS niezmiennie pozostaje sześcioro radnych. Rada Miejska w Koszalinie składa się z 25 osób.