Lepiej szukać pracy w Koszalinie czy w okolicach?

i

Autor: materiały prasowe Lepiej szukać pracy w Koszalinie czy w okolicach?

Lepiej szukać pracy w Koszalinie czy w okolicach?

2023-04-24 10:14 Materiał sponsorowany

Praca blisko miejsca zamieszkania albo wygodny dojazd do miejsca zatrudnienia to jedne z najważniejszych czynników, na które patrzymy, szukając ofert zawodowych. Jednak w dobie pracy zdalnej i hybrydowej, a także wyraźnych różnic w zapotrzebowaniu na pracowników w poszczególnych regionach, często warto rozszerzać obszar, wokół którego szukamy pracy.

Lepsze perspektywy dzięki pracy zdalnej lub hybrydowej

W dobie rozpowszechnionej pracy zdalnej i hybrydowej coraz częściej nie opłaca się szukać zatrudnienia w miejscu zamieszkania. Firmy rekrutujące pracowników z obszaru całego kraju otworzyły przed wieloma specjalistami ogromne możliwości zawodowe. Część mieszkańców Koszalina może podejmować zatrudnienie dla przedsiębiorstw działających nawet w Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Wrocławiu.

Natomiast praca hybrydowa pozwala zaakceptować nawet dużo dłuższe dojazdy do biur czy innych zakładów, bo odbywają się one jedynie, na przykład dwa razy w tygodniu. Mając takie możliwości, warto zastanowić się, czy poruszanie się jedynie na rynku pracy w Koszalinie, jest dobrym pomysłem. Często wręcz trzeba rozszerzyć swoje opcje. Praca zdalna lub hybrydowa może zapewnić bowiem m. in. lepsze wynagrodzenie lub bardziej rozwojowe stanowisko.

Pracownicy z największą konkurencją na rynku pracy w Koszalinie

Analiza badania “Barometru Zawodów” podpowiada, kto w 2023 roku i prawdopodobnie także w najbliższych latach, zdecydowanie powinien rozejrzeć się za pracą nie tylko w samym Koszalinie, ale i zwłaszcza w okolicach tego miasta. Są to m. in.:

  • dziennikarze i redaktorzy,
  • ekonomiści,
  • filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy,
  • inżynierowie inżynierii środowiska,
  • pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej,
  • socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych,
  • technicy budownictwa,
  • technicy informatycy,
  • technicy mechanicy.

To właśnie tych pracowników jest obecnie zbyt wielu na rynku zatrudnienia w Koszalinie. Lokalni pracodawcy nie są w stanie zapewnić im wystarczającej liczby miejsc pracy w zawodzie. Takie nadwyżki wynikają z różnych czynników. Jednym z nich jest zbyt duża liczba absolwentów popularnych, kierunkowych studiów wyższych, którzy często wchodzą na rynek pracy bez żadnego doświadczenia.

W innych profesjach to natomiast m. in. zapotrzebowanie pracodawców na zupełnie inne kwalifikacje. Na przykład technik informatyk powinien skupiać się na zdobywaniu dalszych, bardziej specjalistycznych kompetencji, takich jak chociażby umiejętności programowania. Rozwiązaniem często jest przebranżowienie, ale chcąc znaleźć pracę w zawodzie i nie podejmować emigracji zarobkowej, warto rozejrzeć się za ofertami zatrudnienia z okolicy.

Gdzie szukać pracy niedaleko Koszalina?

Mieszkańcy Koszalina i nie tylko tego miasta, oferty pracy ze swojego regionu znajdą w jednym z największych internetowych portali z ogłoszeniami — GoWork. W północnej Polsce dobrze spojrzeć na przykład na rynek pracy w Słupsku, który cechuje się obecnie nieco większą równowagą. Pracownicy, których w Koszalinie jest zbyt wielu w stosunku do zapotrzebowania lokalnych przedsiębiorstw, w Słupsku znajdują się w grupie względnie ustabilizowanych zawodów.

Oznacza to, że w tym pomorskim mieście mogą liczyć na więcej ofert zatrudnienia, bo konkurencja jest zdecydowanie mniejsza. Co więcej, pracy w Słupsku z powodzeniem mogą szukać nie tylko ci, których interesuje praca zdalna czy hybrydowa. Koszalin dzieli od tego ośrodka miejskiego około godziny jazdy samochodem lub pociągiem.

Czasem warto zdecydować się na takie dojazdy do miejsca zatrudnienia, jeśli będą one związane m. in. z wyższym wynagrodzeniem, lepszymi perspektywami rozwoju czy chociażby przyjemną atmosferą pracy. Te trzy aspekty to bowiem, według większości badań rynku pracy, najbardziej cenione, przez pracowników w naszym kraju, elementy zawodowe.

Kto ma większe szanse na pracę w okolicach Koszalina?

Liczne oferty pracy ze Słupska znajdą nie tylko pracownicy, których jest zbyt wielu w samym Koszalinie. Pracodawcy z pomorskiego miasta zgłaszają zapotrzebowanie w konkretnych zawodach. Są to przede wszystkim:

  • pracownicy ogólnobudowlani,
  • różni specjaliści z obszaru ochrony zdrowia,
  • kierowcy zawodowi, zwłaszcza z kategoriami prawa jazdy D, C oraz C+E,
  • kucharze,
  • magazynierzy,
  • nauczyciele praktycznej nauki zawodu i przedszkolni,
  • operatorzy maszyn przemysłowych i produkcyjnych.

To właśnie przedstawicieli tych zawodów brakuje w Słupsku i mogą oni liczyć na tak zwaną pracę od zaraz.

Artykuł Sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki