Nowy zabytek w muzeum w Kołobrzegu. Ma pancerz i osiem kół [ZDJĘCIA]

2019-12-03 13:35 bs

Do nowo powstającego oddziału Muzeum Oręża Polskiego – Muzeum Lotnictwa i Techniki Wojskowej w Rogowie, przyjechał transporter opancerzony SKOT. Jest to pierwszy taki eksponat w bogatej kolekcji pojazdów.

Pierwszy projekt kołowego transportera opancerzonego SKOT powstał w Czechosłowackiej Republice Socjalistycznej (CSRS) na potrzeby jej Armii Ludowej w 1959 roku.

Transporter otrzymał oznaczenie SKOT od skrótu nazwy Střední Kolový Obrněný Transportér. Serię prototypową tych pojazdów, przeznaczoną do testów, wyprodukowano w roku 1961 i w tym samym czasie pomiędzy CSRS i PRL zawarto porozumienie o współpracy, dotyczące produkcji tego pojazdu jak i jego rozwoju technologicznego.

Do uzbrojenia Ludowego Wojska Polskiego oraz Czechosłowackiej Armii Ludowej pojazd wszedł w 1964 roku. W Wojsku Polskim otrzymał on oznaczenie SKOT.

Konstrukcja transportera SKOT, dzięki swoim właściwościom trakcyjnym i bojowym, uznawana była za jedną z najlepszych na świecie.

Rozwiązania konstrukcyjne, takie jak nowoczesny układ napędowy, napęd na wszystkie koła, centralny układ pompowania, wodoszczelny kadłub oraz urządzenia do napędu w wodzie, pozwalały na osiągnięcie wysokiej prędkości jazdy, pokonywanie przeszkód terenowych oraz wodnych przy zachowaniu właściwego komfortu jazdy dla załogi.

Opancerzenie pojazdu chroniło załogę przed pociskami z broni strzeleckiej i odłamkami granatów.