Poszukiwacze skarbów ruszą na plaże! Ministerstwo pozwoli na używanie wykrywaczy

i

Autor: JamesQube / pixabay Poszukiwacze skarbów ruszą na plaże! Ministerstwo pozwoli na używanie wykrywaczy

Poszukiwacze skarbów ruszą na plaże! Ministerstwo pozwoli na używanie wykrywaczy

2020-10-20 16:53

Gratka dla poszukiwaczy skarbów zagubionych w nadbałtyckich piaskach! - Chcemy m.in. wyłączyć spod działania ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami plaże nadmorskie - powiedziała dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr hab. Katarzyna Zalasińska. Popularne chodzenie z detektorem po plaży miałoby być całkowicie zwolnione z dodatkowych obowiązków przewidzianych przepisami.

Szacuje się, że w Polsce jest ok. 100-120 tys. osób, które aktywnie poznają i eksplorują historię, również poprzez poszukiwanie pamiątek związanych z przeszłością. Jest także sporo stowarzyszeń, które działają w tym obszarze – eksploracyjnych, patriotycznych, historycznych.

Do tej pory regulacja dotycząca poszukiwań była bardzo szczątkowa. - Chcemy stworzyć jasne i przejrzyste zasady i nie budzące wątpliwości prawo. Chcemy, żeby poszukiwacze weszli do szeroko pojętego systemu ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce, żeby te przepisy stały się zrozumiałe i przewidywalne co do skutków - mówi dr hab. Katarzyna Zalasińska .

 - Chcemy między innymi wprost wyłączyć spod działania ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami plaże nadmorskie. Popularne chodzenie z detektorem po plaży miałoby być całkowicie zwolnione z dodatkowych obowiązków przewidzianych przepisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami - dodaje dr hab. Katarzyna Zalasińska

Express Biedrzyckiej - Michał Kamiński: Morawiecki jest kłamcą co do zasady

- Osobie, która chciałaby rozpocząć swoją przygodę z poszukiwaniem zabytków zdecydowanie rekomendowałabym znalezienie stowarzyszenia, które zajmuje się poszukiwaniami. Nie rozpoczynajmy od działań na własną rękę. Jest wiele podmiotów, które promują świadomy detektoryzm. O jednej z takich grup mogliśmy ostatnio słyszeć w związku z odnalezieniem pod Toruniem skarbu z brązu sprzed 2,5 tys. lat. Grupa historyczno-eksploracyjna Weles jest dobrym przykładem łączenia pasji poszukiwań z działalnością edukacyjną i wystawienniczą. Często też członkowie takich organizacji są również aktywni naukowo. Wspomnieć tu można chociażby działalność Brodnickiej Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej, która koncentruje swoją działalność m.in. wokół odkrywania historii i poszukiwania pamiątek związanych z Powstaniem Listopadowym. Ważne jest to, że we wskazanych stowarzyszeniach bardzo często działają profesjonaliści np. historycy, czasem archeolodzy, zafascynowani lokalną historią, co pozwala podnosić świadomość pozostałych członków tych grup. Warto uczyć się od bardziej doświadczonych.

- Obowiązkiem poszukiwacza jest zgłoszenie zabytku do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Co ważne, nie tylko poszukiwacze mają taki obowiązek. Przepis jest jasny i mówi, że jeżeli ktoś przypadkowo znajdzie zabytek, np. kopiąc we własnym ogrodzie, będąc na spacerze w lesie, to ma obowiązek zawiadomić o tym wojewódzkiego konserwatora zabytków. Warto o tym pamiętać - przypomina dr hab. Katarzyna Zalasińska.

Milionerzy 2020. Najciekawsze pytania!

Pytanie 1 z 10
Która lecznicza woda mineralna znana jest z tego, że łagodzi objawy nadużycia alkoholu?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki