Potrącenie młodego rowerzysty w Wałczu. Sprawdź kiedy pierwszeństwo ma cyklista

2019-10-09 9:01
Potrącenie młodego rowerzysty w Wałczu
Autor: KPP Wałcz Policja na miejscu potrącenia w Wałczu

Wczoraj w Wałczu, na przejeździe rowerowym, doszło do potrącenia 16 letniego rowerzysty. Najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów jest wymuszenie pierwszeństwa przejazdu. Policjanci apelują o ostrożność i wyjaśniają, kiedy pierwszeństwo ma kierowca samochodu a kiedy cyklista.


Rowerzysta, zgodnie z polskimi przepisami jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, takim jak kierowca samochodu i motocyklista. Tak, więc rowerzysta ma swoje prawa ale i obowiązki. Do najczęstszych przyczyn ze strony kierujących samochodami jest wymuszenie pierwszeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie i skręcanie.

Z kolei najczęstszymi błędami cyklistów jest między innymi nie ustąpienie pierwszeństwa, złe sygnalizowanie skrętu. Wczoraj na ul. Wojska Polskiego w Wałczu miało miejsce potrącenie młodego rowerzysty przez samochód osobowy. Do zdarzenia doszło krótko po godzinie 16.00 na przejeździe rowerowym.

Na szczęście 16 letniemu cykliście nic poważnego nie stało się, doznał on jedynie ogólnych potłuczeń.

Policjanci apelują o ostrożność i przypominają o przepisach!

Według prawa o ruchu drogowym:

  • Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.
  • Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.
  • Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi.
  • Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.

Przejazd rowerowy:

Kierowca na skrzyżowaniu bez sygnalizacji świetlnej zawsze ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.

Kierowca skręcający w drogę poprzeczną musi ustąpić rowerzystom zbliżającym się do przejazdu niezależnie, z której strony nadjeżdżają.

To jeden z przepisów wprowadzonych w maju 2011 r., by zwiększyć bezpieczeństwo cyklistów.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE