Szczecinek: Dała się nabrać na prosty trik oszustów i straciła 4000 zł! Tego SMSa może dostać KAŻDY!

2019-12-10 15:23 bs
Takiego SMSa dostała mieszkanka Szczecinka.
Autor: materiały prasowe Takiego SMSa dostała mieszkanka Szczecinka.

Okres przedświątecznych zakupów wykorzystują także oszuści. Wielu z nas zamawia prezenty przez internet i to właśnie na nich polują specjaliści od wyłudzeń danych np. pozwalających zalogować się do banku. Boleśnie przekonała się o tym mieszkanka Szczecinka.

Do Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku zgłaszają się osoby, które w wyniku przestępczego procederu straciły duże kwoty pieniędzy.

Wszystko zaczyna się od otrzymania niewinnie wyglądającej wiadomości SMS-owej z informacją o zmianie cennika za usługę np. kurierską. Chodzi o drobną kwotę np. 1,50 zł. W SMS znajduje się też link do strony internetowej banku, który rzekomo ma ułatwić spłatę powstałej różnicy.

Kobieta, która padła ostatnio ofiarą oszustów, po kliknięciu na taki link została przekierowana na fałszywą stronę banku. Po podaniu loginu i hasła mieszkanka powiatu szczecineckiego potwierdziła przelew na 1,50 zł. Ku jej zdumieniu po pewnym czasie otrzymała ze swojego banku informację, że z jej konta wykonany został przelew na kwotę 4 tys. zł.

Policja apeluje, by nie odpowiadać na SMS-y oraz e-maile nieznanego pochodzenia, a tym bardziej zachęcające nas do płatności za usługi bądź różnego rodzaju zaległości. Informacje dotyczące zadłużenia zawsze można sprawdzić w biurze obsługi klienta danej firmy.

W każdym przypadku, gdy chodzi o nasze pieniądze, stosujmy zasadę ograniczonego zaufania. Nie wchodźmy na dołączone do wiadomości linki i nie logujmy się przez nie na swoje konto bankowe – taka podejrzliwość i dobre praktyki mogą ochronić nasze oszczędności przed pochopnymi decyzjami