Tu trzymano broń ATOMOWĄ. W Poborsku czekają już na turystów

2020-05-25 22:19 bs
Tu trzymano broń atomową. W Poborsku czekają już na turystów
Autor: materiały prasowe Tu trzymano broń atomową. W Poborsku czekają już na turystów

Od 24 maja otwarte jest Muzeum Zimnej Wojny Obiekt 3001 w Podborsku! Pandemia opóźniła start sezonu, nakładając też na obsługę dodatkowe obowiązki. - Nie mniej jednak jesteśmy gotowi by znów zabierać gości na wyprawę do czasów obecności wojsk radzieckich na Ziemi Białogardzkiej - mówią pracownicy.

Zwiedzanie obiektu odbywać się będzie na nowych zasadach odpowiadającym ochronie zdrowia podczas pandemii Covid-19.

Muzeum Zimnej Wojny znajduje się w oddalonej około 50 km od Kołobrzegu miejscowości Podborsko. Udostępniony zwiedzającym we wrześniu 2016 r. schron nr 17 stanowił cześć tajnej bazy atomowej wojsk radzieckich.

Przeznaczony pod działalność wystawienniczą, edukacyjną i popularyzatorską obiekt zachował się w niemal nienaruszonym stanie. W jego wnętrzu obejrzeć można komplet instalacji zapewniających możliwości bezpiecznej służby załodze, pomieszczenia magazynowe, halę przeładunkową z nadal sprawnymi urządzeniami służącymi do przemieszczania wózków z głowicami.

Na gości czeka wykwalifikowana kadra przewodnicka, która z nieskrywaną pasją przybliża nie tylko dzieje samej bazy, ale też zimnej wojny na terenie Pomorza Zachodniego i całego kraju.

Wśród wszystkich państw Układu Warszawskiego jedynie Armia Radziecka mogła posiadać w stałym arsenale głowice atomowe. W lutym 1967 r. w Moskwie podpisana została umowa, między władzami ZSRR i PRL, o stworzeniu na terytorium Polski trzech baz-magazynów tego rodzaju broni.

Jako lokalizacje wybrane zostały Podborsko niedaleko Białogardu, Brzeźnica-Kolonia pod Bornem Sulinowem oraz Templewo na Ziemi Lubuskiej.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Kibice z tektury. "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 43

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.