Wydrukowali KOŚCI pierwszej kołobrzeżanki. Kobieta zmarła 1800 lat temu! [ZDJĘCIA]

2020-08-14 13:36 Bogdan Stech
Wydrukowali KOŚCI pierwszej kołobrzeżanki. Kobieta zmarła 1800 lat temu!
Autor: materiały prasowe Wydrukowali KOŚCI pierwszej kołobrzeżanki. Kobieta zmarła 1800 lat temu!

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu wykorzystuje najnowsze technologie w celu prezentacji najciekawszych i najstarszych eksponatów, także technologię specjalistycznego druku 3D. We współpracy z firmą WOLF 3D z Warszawy, w sierpniu 2019 r. zeskanowane zostały kości z pochówku z Bagicza, należące do tzw. najstarszej kołobrzeżanki, żyjącej w II wieku po Chrystusie i pochowanej na cmentarzysku kultury wielbarskiej niedaleko naszego miasta. Eksponat ten od 2017 r. prezentowany był w Muzeum Miasta Kołobrzeg w Pałacu Braunschweigów, jako depozyt Muzeum Narodowego w Szczecinie. Stało się to po raz pierwszy od chwili odkrycia na plaży, w 1898 r.

Po dwóch latach szczątki powróciły do Szczecina. Ze względu na dużą popularność oraz fakt, że znalezisko jest mocno związane z dziejami naszego miasta, zapadła decyzja o wykonaniu jego wiernej kopii. Firma WOLF 3D wykonała bezpłatnie wysokiej jakości, trójwymiarowy druk kości. Pracownik muzeum, Marcin Bojanowski, wyrzeźbił z dębowego kloca trumnę, zgodną z oryginałem. Dzięki temu Kołobrzeżanie oraz goście ponownie mogą go podziwiać.

Teraz muzealnicy postanowili, korzystając z nowoczesnych technologii oraz wiedzy specjalistów m.in. z zakresu kryminalistyki zrekonstruować twarz kobiety. Plany pokrzyżowała pandemia. Jak zaznacza dyrektor Muzeum Oręża Polskiego – Aleksander Ostasz, to nie ostatni eksponat wydrukowany w technologii 3D. W tym celu rozpoczęto rozmowy ze specjalistami w dziedzinie, pracującymi w Politechnice Koszalińskiej.

Helikopter spadł do Wisły w Zakroczymiu

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.