13-latek trafi do więzienia za obrazę Allaha. Dyrektor Muzeum Auschwitz prosi prezydenta o ułaskawienie

2020-09-27 10:20
Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz
Autor: Andrzej Bęben

13-letni chłopiec został skazany na 10 lat więzienia i przymusowej pracy fizycznej po tym, jak podczas bójki ze szkolnym kolegą, obraził Allaha. Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Państwowego Auschwitz-Birkenau zwrócił się do prezydenta Nigerii z prośbą o ułaskawienie nastolatka. W liście Cywiński zadeklarował, że jest gotów odbyć część kary za chłopca.

W Nigerii na 10 lat więzienia i przymusową pracę fizyczną został skazany Omar Farouk, 13-letni chłopiec po tym, jak w trakcie szkolnej bójki dopuścił się bluźnierstwa wobec Allaha. W 12 stanach tego afrykańskiego kraju, gdzie obowiązuje prawo szariatu, bluźnierstwo religijne może wiązać się z karą śmierci.

Wyrok na 13-latka wywołał protesty na całym świecie. Oficjalny protest do prezydenta Nigerii złożył Peter Hawkins, przedstawiciel UNICEF w tym kraju. Także Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Państwowego Auschwitz-Birkenau, napisał pismo do Muhammadu Buhariego, prezydenta Nigerii.

- Jako dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, które upamiętnia ofiary i dba o pozostałości niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i obozu zagłady, gdzie więzione i mordowane były także dzieci, nie mogę pozostawać obojętny w obliczu wyroku sądu, który jest hańbą dla ludzkości - napisał w liście Cywiński.

Ponadto Piotr Cywiński wyraził nadzieję, że 13-letni Omar Farouk zostanie ułaskawiony i zadeklarował, że przez miesiąc jest gotów odbywać karę więzienia za chłopca w Nigerii.

Sonda
Czy chodzisz teraz do kina lub teatru?
Zrobił Chrystusa z Rio de Janeiro za pomocą zapałek
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE